Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

01. novembra 2006

Roboty sú na slovenských operačných sálach neznámou



Aj keď vo svete už funguje viac ako 400 robotov známych ako systém Da Vinci, ktoré sa využívajú v rámci miniinvazívnej robotickej chirurgie, na Slovensku zatiaľ nie je ani jeden.



Zdieľať
Vývoj systému naviazal na výsledky vojenských projektov Spojených štátov a NASA. V civilnej nemocnici spustili po prvý raz činnosť robota v roku 1999. Odvtedy jeho používanie zaviedli v nemocniciach po celom svete, no slovenskí lekári ho zatiaľ nemajú možnosť využívať. Výhody pritom poskytuje nielen operujúcim lekárom, ale benefity po operácii takýmto robotom výrazne pociťujú predovšetkým pacienti. Lekár nemusí vykonávať často veľmi časovo a fyzicky náročné výkony, ktoré môžu viesť k jeho únave či traseniu rúk. Pacientovi zasa zaručuje menšiu stratu krvi, jazvy po operácii zostávajú menšie, rovnako menšie je aj riziko infekcie a pacientovi sa skráti čas hospitalizácie. V súvislosti s tým sa rýchlejšie uzdraví a môže sa skôr zaradiť do normálneho života. Aj keď je takáto operácia o niečo drahšia, z ekonomického hľadiska sa jej finančná náročnosť kompenzuje znížením nákladov na lieky a pobyt v nemocnici.

Da Vinci je viacramenný systém, disponuje dvoma či troma ovládacími nástrojmi a jedným ramenom, ktoré slúži na pohyb kamery. Systém funguje na princípe simulácie pohybu rúk v tele pacienta. Operujúci lekár pritom sedí za ovládacou konzolou, ktorá môže, ale nemusí byť umiestnená priamo na operačnom sále. Vďaka stereoskopickému zobrazovaciemu kanálu vidí operačné polo trojrozmerne. Nástroje v tele pacienta pracujú podľa toho, ako chirurg za konzolou pracuje s joystickmi. Systém sa využíva vo všeobecnej chirurgii, urológii, gynekológii, kardiochirurgii a hrudnej chirurgii.

V Českej republike mal robot premiéru v novembri roku 2005, kedy sa prvé operácie s jeho pomocou uskutočnili v Nemocnici Na Homolce. Zakrátko na to sa už s Da Vincim operovalo v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe a na jar tohto roku už aj vo Fakultnej nemocnici u Sv. Anny v Brne. Celkový počet výkonov za pomoci systému bol v ČR k 15. októbru tohto roka 341.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Horiace sviečky a kahance spôsobili požiar na cintoríne
<< predchádzajúci článok
MF pripravilo novelu nariadenia o rozdeľovaní dane z príjmov