Rím protestuje proti rezolúcii EP o rómskych odtlačkoch
Talianska vláda vo štvrtok odmietla rezolúciu Európskeho parlamentu, ktorá vyzýva na zastavenie zbierania odtlačkov prstov talianskych Rómov. Ministri zahraničných vecí a vnútra a minister pre európske ...
RÍM 10. júla (WEBNOVINY) - Talianska vláda vo štvrtok odmietla rezolúciu Európskeho parlamentu, ktorá vyzýva na zastavenie zbierania odtlačkov prstov talianskych Rómov. Ministri zahraničných vecí a vnútra a minister pre európske záležitosti vyjadrili nad protestom europoslancov rozhorčenie, pričom kontroverznú politiku označili za opatrenie chrániace deti pred zneužívaním vlastnými rodičmi. EP však postup považuje za rasovú a etnickú diskrimináciu a vyzýva na jeho zastavenie, kým ho nepreverí Európska komisia.
"Rezolúcia nás pobúrila," uviedol na tlačovej konferencii taliansky minister vnútra Roberto Maroni, člen populistickej a protiimigračnej strany Liga Severu. "Týmto opatrením chceme vrátiť dôstojnosť deťom v tieni, ktoré trpia obchodovaním s ľudskými bytosťami a orgánmi," tvrdí Maroni. Sčítanie Rómov bolo podľa neho spôsobom, ako ochrániť deti pred nedobrovoľným žobraním a dostať ich do škôl. "Talianska vláda bude pokračovať až do konca," prisľúbil minister.
Taliansky minister zahraničných vecí, bývalý európsky komisár pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť Franco Frattini hlasovanie EP označil za "politické" a "založené na predsudkoch" a vyslovil otázku, prečo Taliansku neumožnili prezentovať svoje argumenty. Rezolúciu v hlasovaní podporilo 336 poslancov z radov ľavice, zelených a liberálov. Ďalších 220 hlasovalo proti a 77 sa zdržalo. Dokument vyzýva talianske úrady, aby "sa zdržali zbierania odtlačkov prstov Rómov vrátane maloletých, keďže by to predstavovalo jasný čin diskriminácie na základe rasového a etnického pôvodu". Zároveň odsudzuje "všetky formy rasizmu a diskriminácie, ktorým čelia Rómovia a ostatní označovaní ako 'Cigáni'".
Taliansky minister pre európske záležitosti Andrea Rochi v Ríme zhodnotil rezolúciu slovami, že je "jedným z najhorších aspektov inštitúcií Európskej únie".
Jednou z hlavných tém kampane pred aprílovými parlamentnými voľbami v Taliansku boli problémy s narastajúcou kriminalitou v mestách, ktorú Taliani spájajú s rómskym etnikom. Víťazná pravicová koalícia premiéra Silvia Berlusconiho postavila do boja proti "kočovníckym táborom" v Ríme, Miláne a Neapole troch komisárov s úlohou vykonať sčítanie obyvateľov a vziať im odtlačky prstov. Kontroverzná operácia sa začala v Neapole a Miláne a od pondelka by mala prebiehať aj v Ríme. Podľa rímskeho primátora Gianniho Alemanna však v hlavnom meste nebudú odoberať odtlačky deťom.
V stredu zaslalo Berlusconimu na protest svoje odtlačky takmer 120 poslancov EP vrátane predsedov skupín socialistov, komunistov, liberálov a zelených.
SITA/AP