Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. mája 2017

RICHTER: Pracovné pomery na VŠ by sa podľa odborárov nemali reťaziť



Na snímke minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter



Zdieľať
Na snímke minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter Foto: TASR/Andrej Galica
Bratislava 22. mája (TASR) - Pracovné pomery na vysokých školách by sa podľa zástupcov zamestnancov (odborárov) nemali reťaziť. Uviedol to dnes na brífingu po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR šéf Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Ján Richter (Smer-SD) v súvislosti s prerokovávaným návrhom novely zákona o vysokých školách (VŠ) a návrhom zákona o zabezpečovaní kvality VŠ vzdelávania.


"Treba povedať, že HSR dospela k zhode okrem dvoch bodov, ktoré sa týkali zákona o VŠ vzdelávaní, respektíve o vysokých školách, kde predstavitelia Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR vyjadrili svojimi pripomienkami záujem dospieť k dohode. Aj v prípade týchto dvoch zákonov (týkajúcich sa VŠ) je dohoda sociálnych partnerov, ale aj predkladateľa, teda rezortu školstva, že ešte budú mať záujem spolu rokovať, aby hľadali nejaké styčné body a dospeli k možnému kompromisu, ktorý sa problematiky týchto dvoch zákonov dotýka," priblížil Richter.

KOZ si podľa Richtera zároveň vyžiadala od Úradu vlády SR stanovisko o stave prípravy novely zákona o novej stupnici platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. "Do konca mája by mali byť oznámené podrobnosti - návrhy novej stupnice, ktoré súvisia s prípravou tohto zákona," spresnil šéf MPSVR. ÚV SR sa podľa neho pri príprave novely obrátil na viac ako 1000 obcí a miest.

Odbory podľa viceprezidentky Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Moniky Uhlerovej v súvislosti so zákonmi ohľadom VŠ poukázali na tripartite na problém tzv. reťazenia pracovných zmlúv na dobu určitú vo VŠ prostredí a v prostredí vedy výskumu. "Žiadali sme preto zadefinovať do zákona o VŠ miesto vysokoškolského učiteľa, ktoré by sa uzatváralo na dobu neurčitú a pracovná zmluva na dobu určitú by bola viazaná na výkon funkčného miesta docenta alebo profesora," povedala.

"V tejto súvislosti poukazujeme aj na problém v Zákonníku práce (ZP), kde je umožnené pre VŠ učiteľov a pre zamestnancov vedy a výskumu uzatvárať dlhodobo a opakovane pracovné zmluvy na dobu určitú, čo je istým spôsobom aj v rozpore s realizáciou akademických slobôd na akademickej pôde. Do istej miery uvádza zamestnancov z VŠ prostredia do neistoty. Zachádza to až do takého extrému, že zamestnanci sú istým spôsobom zastrašovaní, dostávajú pracovné zmluvy opakovane na jeden rok. Poukazujeme na tento problém a dúfame, že aj prostredníctvom novely ZP a novely ďalších zákonov bude táto diskriminácia VŠ učiteľov odstránená," doplnila Uhlerová.

Tripartita dnes rokovala okrem návrhu novely zákona o vysokých školách a návrhu zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, aj o návrhu zákona o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci (zákon o e-Governmente), o návrhu zákona o poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka, ako aj o Tretej periodickej správe Slovenskej republiky k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ruská polícia zadržala hakerov, ktorí cez smartfóny vykrádali účty
<< predchádzajúci článok
Čína vyzýva na zníženie napätia na Kórejskom polostrove