Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová pricestovala v stredu do indického Naí Dillí v rámci úsilia Spojených štátov zmierniť napätie v regióne po tri dni trvajúcom ...
NAÍ DILLÍ 3. decembra (WEBNOVINY) - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová pricestovala v stredu do indického Naí Dillí v rámci úsilia Spojených štátov zmierniť napätie v regióne po tri dni trvajúcom teroristickom útoku v Mumbaji, ktorý si vyžiadal najmenej 171 obetí. Ako po príchode do indického hlavného mesta uviedla, Pakistan musí preukázať "rozhodnosť a urgentnosť" vo vyšetrovaní útokov. Zdôraznila pritom, že "nastal čas, keď sa skutočne vyžaduje spolupráca všetkých strán, ktoré majú akékoľvek informácie". Aj keď indické a americké úrady za vinné považujú skupiny v Pakistane, Riceová uviedla, že je predčasné povedať, kto je za útoky zodpovedný. Zdôraznila však, že "či ide o priamy čin al-Kájdy alebo nie, je to nepochybne druh teroru, ktorý al-Kájda používa".
Indická vláda, ktorá už čelí obvineniam bezpečnostných a spravodajských zložiek zo zlyhania, vyzvala Pakistan, aby konal voči zodpovedným za útoky a požiadala o vydanie 20 podozrivých teroristov, ktorí by sa podľa nej mali nachádzať na pakistanskom území. Ako však v rozhovore pre CNN uviedol pakistanský prezident Asif Alí Zardárí, v prípade dokázania viny by mali byť súdení v jeho krajine.
India zvýšila tlak na svojho suseda po vyšetrovaní jediného z útočníkov, ktorý prežil. Ten polícii povedal, že spolu s deviatimi útočníkmi absolvovali niekoľkomesačný výcvik v Pakistane, v táboroch zakázanej pakistanskej militantnej skupiny Laškar-i-Tajjiba. Útočníkov mali trénovať bývalí pakistanskí dôstojníci, niektorých až 18 mesiacov, a skupina sa do Pakistanu dostala na člne z pakistanského prístavu Karáčí. Riaditeľ americkej národnej spravodajskej služby Mike McConnell v utorok uviedol, že táto skupina je podľa všetkého zodpovedná za mumbajské vlakové útoky pred dvoma rokmi s viac ako 200 obeťami. Útok z roku 2006 pripísala indická vláda organizáciám Laškar-i-Tajjib a Hnutiu islamských študentov Indie.
Nemenovaný zdroj americkej administratívy v utorok uviedol, že India dostala od USA varovanie o pripravovanom útoku militantov po vode na Mumbaj, ďalšie detaily o načasovaní úderu a ďalších detailoch nemenoval. Pri útokoch zahynulo podľa najnovšieho spresnenia indických úradov 171 ľudí, vrátane 26 cudzincov. Útok odhalil slabosť indických bezpečnostných a spravodajských agentúr, ktoré zjavne zlyhali v reakcii na niekoľkonásobné varovania pred útokmi. Uviedol šéf indických námorných síl Suréš Mehta.
Zahraničná spravodajská agentúra Indie dostala podľa tamojšieho zdroja správu o pripravovanom útoku na Mumbaj v septembri. Informácia zachytená z telefonického rozhovoru zjavne prichádzajúceho z Pakistanu, naznačovala, že terčom by mali byť hotely. V hoteli Taj Mahal posilnili bezpečnosť niekoľko týždňov predtým.
Ajmal Kasáb polícii povedal, že skupina trénovala v táboroch Laškar v Pakistane asi 6 mesiacov, učila sa techniku boja zblízka, zajatie rukojemníkov, zaobchádzanie s výbušninami, satelitnú navigáciu. Podľa nemenovaného indického zdroja ozbrojenci dorazili z Karáčí na lodi skupiny Laškar, ktorá ich dopravila do vôd, kde zajali indické plavidlo MV Kuber. Zabili troch členov posádky, ich telá hodili cez palubu, kapitána však donútili viesť loď do Mumbaja. Zabili ho asi tri námorné míle od pobrežia. Polícia vypočúva aj majiteľa lode, na ktorej našli globálny pozičný systém patriaci útočníkom.
Pakistan musí konať "urgentne a rozhodne" v spolupráci s indickými vyšetrovateľmi pri vyriešení minulotýždňových bombových útokov v Mumbaji. Uviedla to v stredu v Naí Dillí americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová. "Musíme konať urýchlene a rozhodne," povedala novinárom pred stretnutím s indickým ministrom zahraničných vecí Pranabom Mukherdžím a premiérom Manmohanom Singhom.
SITA/AP