Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júla 2009

Riaditeľ opatrovateľského zariadenia je obžalovaný z úžery



Riaditeľ občianskeho združenia Teplo domova v Hronovciach v okrese Levice Juraj Sz. je obžalovaný z úžery. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček. Združenie ...



Zdieľať
NITRA 15. júla (WEBNOVINY) – Riaditeľ občianskeho združenia Teplo domova v Hronovciach v okrese Levice Juraj Sz. je obžalovaný z úžery. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček. Združenie opatruje v trojizbovom dome starých ľudí a podľa lekára Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomíra Ševčíka tu za rok zomrelo v nedôstojných podmienkach sto ľudí.


„Obžalovaný získal dom od klientky s tým, že kúpnu cenu sa zaviazal uhradiť zápočtom doživotnej starostlivosti. Hodnota, ktorá mu ona poskytla, bola v hrubom nepomere s tým, čo poskytol on,“ uviedol Maček. Skutok sa stal ešte v roku 2006 a za úžeru mu hrozí väzenie na tri až osem rokov. Riaditeľ občianskeho združenia Teplo domova úžeru odmieta, podľa neho ide o cielenú kampaň proti nemu s cieľom zlikvidovať jeho zariadenie, ktoré je lacnejšie ako iné v okolí aj bez dotácií od kraja a štátu. „Bol som obvinený aj zo zabitia, pretože som vraj spôsobil úmrtie jednej panej, ktorú v deň pohrebu dali pitvať, či som ju neotrávil. To je absurdné,” povedal riaditeľ zariadenia pre agentúru SITA. Podľa krajskej policajnej hovorkyne Renáty Čuhákovej začala polícia trestné stíhanie vo veci trestného činu zabitia pre podozrivé úmrtie 88-ročnej panej v roku 2007, vyšetrovanie a pitva však nepotvrdili žiadne protiprávne konanie. V súčasnosti polícia nevedie v súvislosti s týmto zariadením žiadne trestné stíhanie a dianie v ňom doteraz neprešetrovala ani prokuratúra, pretože nemala podnet. Prišiel až v utorok od Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Riaditeľ občianskeho združenia Teplo domova odmieta tvrdenie krajského lekára o stovke úmrtí za jeden rok. Podľa starostu Hronoviec Róberta Csudaia evidujú v matrike za minulý rok 40 úmrtí. “Do toho spadajú aj úmrtia v psychiatrickej nemocnici a v obci, takže v žiadnom prípade ich nemohlo byť sto,” skonštatoval. Ako agentúru SITA informoval námestník riaditeľa Psychiatrickej nemocnice Hronovce Marek Zelman, v roku 2008 zomrelo sedem ich pacientov. Zároveň upozornil na to, že zariadenie OZ Teplo domova nie je registrované na samosprávnom kraji ako zariadenie poskytujúce sociálne služby a je v podstate nekontrolovateľné. „Nevie ich skontrolovať hygiena ani vyšší územný celok a pán Ševčík nemá kompetenciu vojsť do zariadenia, ktoré nie je registrované ako sociálne,“ poukazuje Zelman. Podľa jeho informácií sú v zariadení aj ľudia, ktorí boli kedysi liečení v Psychiatrickej nemocnici Hronovce. „My však príbuzným našich pacientov dávame kontakt len na registrované sociálne zariadenia a domovy dôchodcov, toto beriem ako krajné skratové riešenie niektorých príbuzných,“ skonštatoval.

Do zariadenia sa opakovane pokúšali dostať hygienici, riaditeľ im to neumožnil s odôvodnením, že to je jeho vlastný dom, kde má nájomníkov. “Je to prevádzka fyzickej osoby, ktorá nikdy nepýtala od nikoho povolenie na takúto činnosť, čiže je nelegálna. Pôvodne mal živnosť, ale aj tú si zrušil, keď zistil, že živnostníci majú určité legislatívne povinnosti a musel by umožniť vstup do budovy,” povedala pre SITA riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Leviciach Alena Frtúsová. Podľa informácií zo živnostenského úradu v Leviciach si riaditeľ zariadenia zrušil živnosť v októbri 2008 a zariadenie pôsobí na báze neziskovej organizácie, teda by malo byť registrované na kraji a živnostenský úrad naň nemá žiadny dosah.

Občianske združenie Teplo domova ministerstvo vnútra zaregistrovalo 16. novembra 2007. Ako informovala agentúru SITA Alena Koišová z Komunikačného odboru ministerstva vnútra, ak ministerstvo zistí, že zaregistrované združenie vyvíja činnosť, ktorá je v rozpore so zákonom o združovaní občanov, „bez meškania ho na to upozorní a vyzve ho, aby od takej činnosti upustilo.“ Ak združenie v tejto činnosti pokračuje, ministerstvo ho rozpustí. Proti rozhodnutiu o rozpustení možno podať opravný prostriedok na Najvyšší súd SR. „Podozreniami z trestnej činnosti predstaviteľov občianskych združení sa zaoberajú orgány činné v trestnom konaní,“ dodala Koišová.


SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žena, ktorá porodila dvojičky vo veku 67 rokov, zomrela
<< predchádzajúci článok
Hygienici upozorňujú na riziká horúčav