Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. januára 2011

Rezort obrany ponúka delostrelecké granáty



Ministerstvo obrany ponúka na predaj prebytočnú muníciu – konkrétne 15 tisíc delostreleckých granátov kalibru 152 mm do samohybného kanóna. Na túto ...



Zdieľať
galko Ilustračné foto SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – Ministerstvo obrany ponúka na predaj prebytočnú muníciu – konkrétne 15 tisíc delostreleckých granátov kalibru 152 mm do samohybného kanóna. Na túto muníciu vypísali opakovanú súťaž. „V prvom ponukovom konaní si síce viaceré spoločnosti prevzali podmienky, ale žiadna firma nepodala relevantnú ponuku,“ vysvetlil hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf. V prvom kole chcel rezort za 15 tisíc delostreleckých granátov minimálne 622 tisíc eur. „Keďže nikto neprejavil záujem bude ich najnižšia cena znížená na polovicu na zhruba 311 000 eur,“ dodal Rudolf. O odkúpenie tejto munície sa môže uchádzať len právnická osoba, ktorá preukáže, že vlastní povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom.


Delostrelecké granáty kalibru 152 mm boli vyhlásené ako prebytočné, lebo samohybné húfnice DANA, do ktorých bola táto munícia určená, sú postupne vyraďované z výzbroje slovenskej armády. Zostávajúca munícia je teda v podmienkach Ozbrojených síl SR nevyužiteľná.

Ministerstvo obrany chce vyčistiť sklady aj od starých útočných pušiek
Rezort obrany plánuje vo februári vyhlásiť novú ponuku aj na odpredaj prebytočných zbraní, konkrétne 27 tisíc útočných pušiek, resp. samopalov Sa vzor 58 P a Sa vzor 58 V, ktoré boli vyrobené v rozmedzí rokov 1968 až 1979.„Do súťaže nepodal žiadny záujemca cenový návrh,“ vysvetlil Rudolf. V pôvodnej ponuke bola najnižšia akceptovateľná cena 33,4 eur za jednu pušku. V opakovanom ponukovom konaní bude táto najnižšia možná cena znížená na 24 eur za kus.

Ministerstvo obrany ponúka na predaj iba majetok, ktorý bol vyhlásený ako prebytočný, upozornil hovorca. Každoročne sa do tejto kategórie dostávajú nielen zbrane, ale aj munícia. „Prebytky munície vznikajú okrem vplyvu dedičstva po spoločnej Československej armáde aj znižovaním celkového počtu a reorganizáciou Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“ vysvetlil Rudolf. Znižovaním počtov jednotlivých typov zbraní sa stávajú prebytočnými aj komponenty, súvisiace s týmito zbraňami. Napríklad každý tank zaradený do výzbroje má predpísaný počet munície. Ak sa tank vyradí a zostávajúce tanky majú dostatok predpísanej munície, tak sa spolu s tankom stane prebytočná aj munícia určená pre vyradený tank. Analogicky sa postupuje pri všetkých druhoch zbraní, pokiaľ pre muníciu nie je iné využitie.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rapper Diddy čelí obžalobe za útoky z 11. septembra 2001
<< predchádzajúci článok
Ochrana Letiska M. R. Štefánika už má licenciu