Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. februára 2013

Rezort nechce odobrať penziu štátnym a verejným zamestnancom



Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) nesúhlasí s návrhom poslancov za KDH, podľa ktorého by štátni zamestnanci a zamestnanci pracujúci vo verejnom záujme nemali nárok na ...



Zdieľať
peniaze mena BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) nesúhlasí s návrhom poslancov za KDH, podľa ktorého by štátni zamestnanci a zamestnanci pracujúci vo verejnom záujme nemali nárok na poberanie starobného dôchodku.


Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý takéto opatrenie obsahuje, už opoziční poslanci predložili do parlamentu.

"Nemožno vylúčiť, že navrhovaná právna úprava by mohla byť problematická z ústavnoprávneho hľadiska," uviedlo ministerstvo. Upozorňuje na to, že podľa Ústavy SR sú si ľudia rovní v dôstojnosti a právach.

"Štátni zamestnanci a zamestnanci pri výkone prác vo verejnom záujme by nemali rovnaké právo a rovnaké podmienky na nárok na starobný dôchodok, napríklad v porovnaní so zamestnancami súkromného sektora," argumentuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Podmieniť nárok na starobný dôchodok podľa toho, či poistenec vykonáva zárobkovú činnosť v štátnej správe alebo verejnej správe, by podľa ministerstva v praxi vytvorilo dve odlišné skupiny poistencov. Podľa rezortu by to znamenalo neodôvodnené znevýhodnenie poistencov, vykonávajúcich zárobkovú činnosť v štátnej službe a verejnej službe, v porovnaní s ostatnými poistencami, "pričom táto skutočnosť vyvolá ich odôvodnenú nespokojnosť".

Okrem toho podľa ministerstva nemožno vylúčiť hromadný odchod odborne kvalifikovaných, skúsených úradníkov zo štátnej a verejnej služby do súkromného sektora, čo by malo negatívny vplyv na fungovanie dotknutých inštitúcií.

V štátnej a verejnej správe podľa poslancov za KDH pracuje asi 20 tisíc zamestnancov, ktorí zároveň poberajú starobný dôchodok. "Môže to v krátkom čase priniesť účinok vo forme zhruba 20 tisíc nových pracovných miest," uviedol predseda KDH Ján Figeľ koncom januára. To by sa však stalo len v tom prípade, ak by všetky dotknuté osoby uprednostnili poberanie dôchodku pred prácou v štátnej a verejnej sfére.

Ako uviedla poslankyňa Monika Gibalová, ak by sa všetkých 20 tisíc osôb zrieklo poberania starobného dôchodku a zostalo by naďalej pracovať v štátnej a verejnej správe, Sociálna poisťovňa by tým ušetrila 101 mil. eur ročne.

"Inšpirovali sme sa hlavne zlou situáciou vo verejných financiách, chceme ponúknuť reálne konsolidačné opatrenie verejných financií,“ povedala. KDH si však podľa nej vzalo príklad aj z Nemecka, kde štátny úradník, ktorý dovŕši dôchodkový vek, musí štátnu službu opustiť. "Takýto zákon platí vo všetkých spolkových krajinách,“ dodala.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nebezpečná kozmetika môže ohroziť aj Slovenky
<< predchádzajúci článok
Trestaných rekordérov prichytil majiteľ domu pri čine