Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. novembra 2010

Rezort hospodárstva zmluvu medzi JAVYS a ČEZ úplne neodtajní



Ministerstvo hospodárstva SR (MH) ani pod novým vedením neplánuje úplne odtajniť zmluvu medzi Jadrovou a vyraďovacou ...



Zdieľať
bohunice Večerný pohľad na závod Atómové elektrárne Bohunice. Foto: SITA/Igor SvítokBRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo hospodárstva SR (MH) ani pod novým vedením neplánuje úplne odtajniť zmluvu medzi Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou, a.s. (JAVYS) a českou energetickou skupinou ČEZ. Nezverejnenie celej akcionárskej zmluvy, na základe ktorej by sa mala zabezpečiť výstavba novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, pritom strany súčasnej vládnej koalície v čase svojho pôsobenia v opozícii kritizovali. "Zmluva medzi českým ČEZ a slovenským JAVYS je z veľkej časti zverejnená s výnimkou častí zverejnených opisom. Časti zmluvy zverejnené iba opisom spadajú pod definíciu obchodné tajomstvo podľa Obchodného zákonníka a pod obmedzenia uvedené v zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Experti sa zhodli, že odtajnenie nad rámec takejto formy by významným spôsobom poškodilo samotný projekt, práva akcionárov ako aj strategické záujmy Slovenskej republiky," uviedlo pre agentúru SITA ministerstvo hospodárstva.


Podľa bývalého ministra hospodárstva a súčasného poslanca NR SR za stranu Smer-SD Ľubomíra Jahnátka, pod vedením ktorého spoločnosti predmetnú zmluvu podpísali, v súčasnosti už neexistujú žiadne prekážky úplne zverejniť zmluvu medzi JAVYS a ČEZ. “Dnes vtedajšia opozícia, ktorá veľmi vykrikovala o netransparentnosti celého výberu strategického partnera a celej zmluvy, sa dostala v konečnom dôsledku ku všetkým materiálom, ktoré sme my museli pre určité časové obdobie tajiť hlavne kvôli tomu, aby sa rôzne pozemkové mafie nedostali k lukratívnym biznisom. V súčasnosti je však už po týchto procesoch a pán minister Miškov môže zverejniť celú zmluvu, lebo nie je už na čo čakať," povedal pre agentúru SITA Jahnátek.

Zmluva medzi Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou a skupinou ČEZ je už podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova v poriadku. "Z nášho pohľadu je zmluva v poriadku, je korektná, vyvážená pre obidve strany a nevidíme žiadny dôvod v tej zmluve nepokračovať," uviedol začiatkom novembra Miškov. Všetky súčasné vládne strany pritom ešte pred júnovými parlamentnými voľbami ako opozičné strany kritizovali netransparentný výber partnera pre výstavbu novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach. Vtedajším opozičným stranám prekážalo, že vláda Roberta Fica vybrala spoločnosť ČEZ za svojho strategického partnera priamo bez výberového konania.

"Ministerstvo hospodárstva ubezpečuje, že zmluva neobsahuje žiadne nevýhodné záväzky alebo neefektívne plnenie pre Slovensko a rezort ju považuje za korektnú pre obidve zmluvné strany," dodalo ministerstvo. "V súčasnosti má ministerstvo k dispozícii všetky zmluvy, všetky návrhy, má k dispozícii vyhodnotenia všetkých ponúk. Teraz už zistili, že tá zmluva je vynikajúco podpísaná v prospech Slovenska. Pokiaľ si budú mať občania možnosť prečítať túto zmluvu, tak zistia, že štát za osem rokov vlády Mikuláša Dzurindu takúto vynikajúcu zmluvu nikdy nepodpísal, lebo tá zmluvu je vysoko v prospech Slovenska,“ konštatoval Jahnátek.

Novú jadrovú elektráreň chce na mieste v súčasnosti odstavovanej jadrovej elektrárne V1 postaviť Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, tú založili slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a ČEZ. Definitívne rozhodnutie o výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach očakáva rezort hospodárstva najskôr začiatkom roku 2012. Vtedy by mala byť totiž vypracovaná štúdia realizovateľnosti, ktorá by mala dať odpovede na vaše dôležité otázky potrebné pre samotnú realizáciu výstavby. Ako informoval rezort hospodárstva, v súčasnosti na projekte prebiehajú prípravné práce.

Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň pozostávať z jedného až dvoch tlakovodných reaktorov. Podľa predbežných informácií, nová elektráreň by mala mať výkon najviac 1 700 megawattov a mala by stáť od 4 do 6 mld. eur. Nová jadrová elektráreň by mala byť postavená do roku 2020, pričom prípravná fáza by mala trvať do roku 2014, kedy by sa mala začať aj jej výstavba.

Základné imanie Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska je 216,357 mil. eur. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vložila do spoločného podniku nepeňažný vklad vo forme pozemkov, budov, technických štúdií, personálnych zložiek, pohľadávok, záväzkov a ďalších aktív a pasív v hodnote 119,693 mil. eur. Zároveň slovenská firma prispela do spoločného podniku aj peňažným vkladom v sume 1,683 mil. eur. Česká energetická skupina ČEZ vložila do spoločného podniku vlastný kapitál formou peňažného vkladu v celkovej výške 116,616 mil. eur.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štefanca potešil bezvízový styk s Taiwanom
<< predchádzajúci článok
Pytliakovi našli zbrane aj jeleniu hlavu