Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. augusta 2009

Rezort hospodárstva považuje veterné elektrárne za nepotrebné



Ministerstvo hospodárstva SR (MH) stále považuje výstavbu veterných elektrární na Slovensku za rizikovú a nepotrebnú. Rezort hospodárstva za posledné štyri roky nevydal žiadnemu investorovi, ktorý ...



Zdieľať
BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) - Ministerstvo hospodárstva SR (MH) stále považuje výstavbu veterných elektrární na Slovensku za rizikovú a nepotrebnú. Rezort hospodárstva za posledné štyri roky nevydal žiadnemu investorovi, ktorý by chcel postaviť veternú elektráreň na Slovensku, osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara, bez tohto osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja. "Veterné elektrárne patria medzi nestabilné zdroje, keďže raz vietor fúka, raz nie. Pri veľkom inštalovanom výkone veterných elektrární by tento zdroj ohrozil stabilitu elektrickej sústavy Slovenska," dodal Zvara.


Rezort hospodárstva od februára 2005 do júna tohto roku vydal rôznym energetickým spoločnostiam 75 osvedčení o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Osvedčenie ministerstvo napríklad vydalo investorom, ktorí na Slovensku chcú vyrábať elektrickú energiu prostredníctvom spaľovania plynu, motorovej nafty či biomasy. Osvedčenie získalo aj viacero investorov, ktorí majú v pláne na Slovensku stavať malé vodné elektrárne, slnečné elektrárne či bioplynové stanice. Viacero osvedčení získala aj Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. ktorá na Slovensku okrem iného zabezpečuje aj výstavbu nových elektrických vedení.

Ministerstvo hospodárstva už súhlasilo s reguláciou výstavby slnečných a veterných elektrární na Slovensku. Reguláciu výstavby týchto obnoviteľných zdrojov elektriny navrhla Slovenská elektrizačná prenosová sústava. Tá zaradila slnečné a veterné elektrárne medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže "naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet".

Investori by chceli na Slovensku postaviť do roku 2014 veterné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 5 170 megawattov. Vyplýva to z informácií, ktoré prenosová sústava zozbierala pre potreby spracovania systémovej Štúdie vplyvu veterných elektrární na elektrizačnú sústavu SR od potenciálnych investorov. Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave poslalo údaje o plánovanej výstavbe veterných elektrární na Slovensku celkovo 31 spoločností, ktoré sa zaoberajú výstavbou a prevádzkovaním veterných parkov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Návšteva Sólyoma môže podnietiť extrémizmus, upozornil Lajčák
<< predchádzajúci článok
V Bratislave ožije Trh zdravia