Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. februára 2015

Rezort financií nepripravuje zmeny DPH na služby v cestovnom ruchu



Vysoké Tatry sa v týchto dňoch kúpu v slnku. Jeho východy vidia pracovníci observatória na Lomnickom štíte na Slovensku ako prví.



Zdieľať
Vysoké Tatry sa v týchto dňoch kúpu v slnku. Jeho východy vidia pracovníci observatória na Lomnickom štíte na Slovensku ako prví. Foto: TASR / Pavol Ďurčo
Bratislava 6. februára (TASR) – Slovensko na rozdiel od ostatných štátov Európskej únie (EÚ) zaznamenalo v minulom roku prepad počtu ubytovaných turistov. Zväz cestovného ruchu (ZCR) to pripisuje aj vysokej 20-% dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorú musia platiť reštaurácie, hotely a penzióny. Tým sa znižuje ich konkurencieschopnosť voči okolitým krajinám, kde je nižšia DPH pri niektorých vybraných druhoch služieb. Rezort financií v súčasnosti neplánuje znižovať DPH a tvrdí, že SR ma relatívne jednoduchý systém DPH a zavádzanie dodatočných sadzieb prináša zbytočné komplikácie.


"Budeme trvať na tom, aby sa prehodnotilo daňovo odvodové zaťaženie. Od januára tohto roku Litva znížila sadzbu DPH na vybrané služby v cestovnom ruchu. Slovensko, Dánsko a Veľká Británia sú tri krajiny, ktoré DPH neznížili," povedal TASR prezident ZCR Marek Harbuľák a poznamenal, že Veľká Británia vedie intenzívnu kampaň za zníženie sadzby DPH. "Podľa našich prepočtov suma, ktorú by štát vybral menej na DPH, je zanedbateľná v porovnaní s tým, aké investičné stimuly sa dávajú konkrétnym firmám," prirovnal.

Ministerstvo financií (MF) SR nepovažuje za správne porovnávať investičné stimuly s DPH.

"Investičné stimuly majú za cieľ podporiť konkrétneho výrobcu alebo firmu, ktorá vytvára nové pracovné príležitosti. Zníženie sadzby DPH by znamenalo výpadok v príjmoch štátneho rozpočtu s negatívnym dopadom na konsolidáciu verejných financií, je to neporovnateľné," reagovala hovorkyňa rezortu Alexandra Gogová.

Podľa MF SR hovoriť, že všetky krajiny s výnimkou SR, Dánska a Veľkej Británie vo veľkej miere podporujú cestovný ruch prostredníctvom zníženej sadzby DPH, je "veľmi zjednodušené". "Napríklad Maďarsko má síce zníženú sadzbu na hotelové služby, ale táto je vo výške 18 %, čo je voči 20 % v SR zanedbateľný rozdiel. Zároveň, keď sa pozrieme na reštauračné služby, tak až 13 krajín EÚ uplatňuje štandardnú sadzbu DPH," upozornila Gogová.

Ministerstvo financií v súčasnosti nepripravuje zmenu sadzby DPH na uvedené služby. "Nemyslíme si, že by to malo výraznejší vplyv na ceny alebo kvalitu ponúkaných ubytovacích a stravovacích služieb na Slovensku. Zníženie sadzby DPH na služby v cestovnom ruchu sa nevyhnutne nemusí premietnuť v plnej miere do nižších cien. V praxi aj na základe zahraničnej skúsenosti platí, že pri raste DPH firmy premietajú zvýšenie daňovej sadzby do cien, ale pri znížení udržiavajú ceny a zväčšujú vlastné marže," reagovala hovorkyňa MF SR. Rozširovanie počtu znížených sadzieb prináša podľa rezortu financií vyššie riziko daňových únikov. Podnikatelia sa totiž snažia uplatňovať zníženú sadzbu na tovary a služby, ktoré podliehajú štandardnej sadzbe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
IBM cloud má nových zákazníkov vo filmovom priemysle
<< predchádzajúci článok
Česká priemyselná produkcia vzrástla v decembri viac, než sa čakalo