Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. marca 2011

Rezort financií chce zvýšiť príjmy rozpočtu z hazardu



Ministerstvo financií chce zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu z prevádzkovania hazardných hier. Rezort preto pripravil analýzu súčasného stavu a zároveň navrhol konkrétne kroky ...



Zdieľať
hraci automat Ilustračné foto: SITABRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) - Ministerstvo financií chce zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu z prevádzkovania hazardných hier. Rezort preto pripravil analýzu súčasného stavu a zároveň navrhol konkrétne kroky na zvýšenie príjmov z hazardných hier. Ministerstvo v pripravenej analýze však zdôrazňuje, že jeho cieľom je zachovať aktuálnu úroveň hrania a nevyvíjať tlak na zvyšovanie vkladov hráčov do hazardných hier. Zvýšiť príjmy z hazardných hier chce rezort financií prostredníctvom úpravy sadzieb odvodov, prísnejším vytváraním bariér pre obmedzenie cezhraničného hrania predovšetkým pri prevádzkovaní hazardných hier prostredníctvom internetu a tiež zefektívnením dozoru pri hazardných hrách. Konkrétne legislatívne úpravy by mali byť na rokovanie vlády predložené do konca júna tohto roka.


Príjmy štátneho rozpočtu z odvodov z hazardných hier by po zapracovaní zmien mali v prvom roku vzrásť podľa očakávaní ministerstva financií o zhruba 16 mil. eur. "Uvedená suma sčasti nahrádza výpadok príjmov do štátneho rozpočtu spôsobený nízkym nastavením odvodov vybraných druhov hazardných hier v predchádzajúcom období a zároveň má kompenzovať výpadok príjmov do štátneho rozpočtu spôsobený poklesom odvetvia v rokoch 2009 a 2010," konštatuje ministerstvo v analýze možností zvýšenia príjmov z odvodov z hazardných hier, ktorú predložilo do pripomienkového konania. Zároveň dodáva, že zvýšený príjem z odvodov zaťaží vybraný okruh právnických osôb, a to prevádzkovateľov v odvetví hazardných hier.

Na základe návrhu ministerstva financií by sa mali napríklad zvýšiť odvody v prípade videohier zo súčasných 4 000 eur na 5 100 eur za jeden terminál, resp. rezort navrhuje vrátiť sa k predchádzajúcemu spôsobu určenia odvodu percentom z výťažku. Rovnako ministerstvo financií zvažuje úpravu odvodov z číselných lotérií, prevádzkovaných národnou lotériovou spoločnosťou Tipos, a to zo 17 % na 18 %. Jedným z opatrení má byť aj vyčlenenie internetových hier z režimu štátnej lotérie, ktorej súčasťou sú dnes a zrušiť tak existujúci formálny monopol na ich prevádzkovanie. "Otvorením možnosti na prevádzkovanie tohto druhu hier ďalším záujemcom sa vytvorí základný predpoklad na zníženie odlivu vkladov hráčov na účty zahraničných prevádzkovateľov a zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu," očakáva ministerstvo financií.

Zmeny v systéme prevádzkovania hazardných hier chcú presadiť aj poslanci KDH. Tí pripravili novelu zákona o hazardných hrách, ktorú predložili do NR SR. "Vzhľadom na rapídny nárast počtu hracích automatov a tým aj počtu hráčov, ktorí sa stávajú patologickými hráčmi sa je zámerom zákonodarcu sústrediť hracie automaty do herní, ktoré sú ľahšie kontrolovateľné, sú tam stanovené presnejšie a prísnejšie podmienky na prevádzku výherných automatov ako v pohostinstvách alebo v obchodoch," odôvodňujú svoj návrh poslanci strany Jana Žitňanská, Radoslav Procházka a Pavol Hrušovský. Okrem iného v novele navrhujú napríklad upraviť definíciu herne, tak aby sa redukovali predpoklady pre obchádzanie novej zákonnej úpravy, umožňujúcej prevádzku výherných prístrojov výlučne v herniach. Herne by tak mali mať samostatný vchod, samostatné prevádzkové hodiny a museli by byť nepriechodne oddelené od inej prevádzky.

Štátny rozpočet si vďaka príjmom z prevádzkovania hazardných hier polepšil v rokoch 2005 až 2010 o viac ako 540 mil. eur. Okrem toho príjem do rozpočtov obcí dosiahol za uvedené roky sumu zhruba 35 mil. eur. Príjmami z odvodov, odvádzaných prevádzkovateľmi hazardných hier do verejných rozpočtov, sa zabezpečuje vykonávanie všeobecne prospešných služieb, ktorými sú najmä poskytovanie zdravotnej starostlivosti, poskytovanie sociálnej pomoci, humanitárna starostlivosť či tvorba, rozvoj, ochrana a obnova kultúrnych hodnôt. Rovnako sa prostredníctvom nich zabezpečuje podpora umeleckej tvorby, kultúrnych aktivít či vzdelávania a ochrana životného prostredia.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bane nie sú spokojné s výsledkom vyšetrovania
<< predchádzajúci článok
Najmenej sa v januári zarábalo v stravovacích službách