Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. januára 2019

Režiséra S. Leoneho preslávili strhujúce westerny a gangsterské filmy



Sergio Leone, archívna snímka.



Zdieľať
Sergio Leone, archívna snímka. Foto: wikipedia.org
Rím/Bratislava 3. januára (TASR) - Divoký západ v dielach najvýznamnejších režisérov westernu ako filmového žánru ovládol obdobie 60. rokov 20. storočia. Svoje filmové snímky mu venoval aj uznávaný taliansky filmový režisér Sergio Leone, ktorý by sa vo štvrtok 3. januára dožil 90 rokov.


Sergio Leone sa narodil 3. januára 1929 v Ríme v Taliansku do rodiny filmového režiséra Vincenza Leoneho a herečky Bice Waleranovej. Už ako teenager pracoval budúci filmový tvorca v priestoroch filmových štúdií. Filmu sa venoval aj počas štúdií práva, ktoré za krátky čas zanechal. Neskôr si vyskúšal pozície scenáristu i herca.

Zlom v jeho kariére nastal v roku 1964, kedy nakrútil jednu zo svojich úspešných snímok s názvom Per un pugno di dollari (Pre hrsť dolárov, 1964). Osamelý, záhadný a nebezpečný pištoľník prichádza do zabudnutého mesta, kde súperia dve nepriateľské zločinecké bandy. V hlavnej úlohe sa predstavil vtedy ešte málo známy charizmatický Clint Eastwood. "Leone ma angažoval v prvom rade preto, lebo som nemal veľké finančné nároky a navyše som ho uistil, že si šaty, v ktorých budem hrať protagonistu filmu Pre hrsť dolárov, zabezpečím sám. Mojimi nápadmi a akvizíciami, ktoré taliansky režisér promptne akceptoval, boli aj pončo a cigary hlavného predstaviteľa italowesternu," uviedol samotný herec o svojom prvom stretnutí s prominentným talianskym režisérom Sergiom Leonem v rozhovore pre časopis Empire v roku 2009.

Ďalšie filmy Leoneho boli Per qualche dollaro in piů (Pre pár dolárov navyše, 1965) a veľkolepá, takmer trojhodinová, jazda po divokom západe za 200.000 dolárovým pokladom s názvom Il buono, il brutto, il cattivo (Dobrý, zlý a škaredý, 1966). Na základe jednoduchého námetu a v réžii westernového tvorcu Sergio Leoneho, vznikol v roku 1966 jeden z majstrovských filmových klenotov svetovej kinematografie. Spomenutými tromi filmovými kúskami ukončil režisér takzvanú "dolárovú trilógiu".

V roku 1968 americká filmová spoločnosť Paramount ponúkla režisérovi nakrúcať filmy v Spojených štátoch amerických. Vznikli tu opäť tri diela, známe ako "americká trilógia". Do kín sa dostali pod titulmi C'era una volta il West (Vtedy na Západe, 1968), Giů la testa (Kapsy plné dynamitu, 1971) a C'era una volta in America (Vtedy v Amerike, 1984).

Celosvetový úspech zaznamenal westernom Vtedy na Západe v hlavnej úlohe s Claudiou Cardinale a s podmanivou hudbou Ennia Morriconeho. "Keď Leone nakrúcal slávnu scénu v snímke Vtedy na Západe z vlakovej stanice, počúval moju hudbu. Synchronizoval celú scénu podľa hudby, ktorá na pľaci znela," prezradil v jednom z rozhovorov režisérov dvorný skladateľ a bývalý spolužiak Ennio Morricone.

Samotný režisér označil svoju ďalšiu legendárnu gangsterskú ságu Vtedy v Amerike za svoj najlepší filmový počin. Sergio Leone a jeho monumentálna freska v hlavnej úlohe s hercom Robertom de Nirom sa objavila v kinách v roku 1985. Podkladom na vznik snímky bol autobiografický román spisovateľa Harryho Greya The Hoods (Chuligáni).

"Leone prevalcoval konkurenciu. Eleganciou, akou vykreslil vtedajšiu dobu, scenárom, prácou s kamerou, či cestovaním v deji a samozrejme dokonale ladiacou hudbou," písala v tom čase filmová kritika.

Manželkou režiséra bola Carla Leone, s ktorou mal dve dcéry Francescu a Raffaellu.

Režisér Sergio Leone, ktorý sa svojou tvorbou zapísal do dejín svetovej kinematografie, zomrel na srdcový infarkt 30. apríla 1989 v rodnom Ríme vo veku 60 rokov.

Zdroj: www.csfd.cz

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Čínska sonda Čchang-e 4 ako prvá pristála na odvrátenej strane Mesiaca
<< predchádzajúci článok
Netflix na žiadosť Saudskej Arábie stiahol epizódu komediálnej šou