Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júna 2007

Revízia teroristického zoznamu nepriniesla výrazné zmeny



Európska únia oznámila revíziu svojho "zoznamu teroristických skupín" po tom, čo hlavná iránska opozičná skupina v exile začala súdny proces s cieľom vymazania zo zoznamu. EÚ "uskutočnila komplexnú ...



Zdieľať

BRUSEL 29. júna (WEBNOVINY) - Európska únia oznámila revíziu svojho "zoznamu teroristických skupín" po tom, čo hlavná iránska opozičná skupina v exile začala súdny proces s cieľom vymazania zo zoznamu. EÚ "uskutočnila komplexnú revíziu osôb a organizácií, ktoré sú terčom autonómneho režimu špecifických opatrení EÚ, zameraných proti vybraným osobám a organizáciám v súvislosti s bojom proti terorizmu," píše sa vo vyhlásení únie. Na "čiernom zozname" figuruje viac ako 60 osôb a skupín, vrátane ozbrojenej baskickej separatistickej skupiny ETA, srílanských Tigrov oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE) a islamistickej skupiny Hamás. Miesto na zozname so sebou automaticky prináša zablokovanie účtov na území únie.

Zoznam bol vytvorený v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN prijatou po teroristických útokoch 11. septembra 2001, ktorá žiadala, aby členské krajiny prijali opatrenia proti financovaniu "terorizmu". Zoznam je obvykle revidovaný každých šesť mesiacov, no doteraz nebola vymazaná žiadna skupina, hoci Európsky súdny dvor (ESD) v decembri 2006 zrušil rozhodnutie EÚ z roku 2002 zmraziť majetok organizácie Ľudoví mudžahedíni Iránu (PMOI). Súd prvej inštancie EÚ, druhý najvyšší európsky súdny tribunál rozhodol, že únia porušila práva iránskej exilovej skupiny, ktorá nedostala možnosť vyjadriť sa k rozhodnutiu orgánov únie.

V rámci revízie únia dotknutým skupinám a jednotlivcom vysvetlí dôvody, pre ktoré sa dostali na zoznam, a zároveň im poskytne možnosť, aby sa proti podozreniam z teroristických aktivít odvolali. Revíziu zoznamu bude mať na starosti nová pracovná skupina.

Na novom "zozname teroristov", zverejnenom v piatok, sa stále nachádza PMOI a pribudla ultraľavicová grécka organizácia Revolučný boj. PMOI, založená v roku 1965 s cieľom zvrhnúť šacha a neskôr klerikálny režim v Iráne, v minulosti riadila armádu v Iráne. Neskôr bola ozbrojeným krídlom Národnej rady iránskeho odporu (NCRI), ale v júni 2001 sa vzdala násilia. Jej líderka Marjam Radžávíová žije vo francúzskom exile a pravidelne navštevuje Brusel.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vyhlásili víťazov súťaže Objav roka vo finančných produktoch
<< predchádzajúci článok
S novelou Zákonníka práce nesúhlasí ani ZPS