Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. novembra 2019

Republika srbská nemá v úmysle vstúpiť do NATO



Bosniansky Srb Milorad Dodik, prezident Republiky Srbskej (RS) v Bosne, počas interview s agentúrou AP 15. júna 2011 v Banja Luke. Archívne foto.



Zdieľať
Bosniansky Srb Milorad Dodik, prezident Republiky Srbskej (RS) v Bosne, počas interview s agentúrou AP 15. júna 2011 v Banja Luke. Archívne foto. Foto: TASR/AP
Banja Luka 21. novembra (TASR) - Republika srbská, jedna z dvoch entít tvoriacich Bosnu a Hercegovinu, nemá v úmysle vstúpiť do NATO a zrieknuť sa svojej politiky vojenskej neutrality. V rozhovore pre tlačovú agentúru TASS to vo štvrtok povedal srbský člen prezidentského úradu Milorad Dodik.


"Cítime enormný tlak na záležitosť nášho členstva v NATO. Západ by bol rád, aby všetky krajiny boli súčasťou Aliancie, jeho ciele sú jasné. Podľa neho by sa krajiny mali usilovať o prijatie, a keď tak nerobia, potom je to problém. Republika srbská nemá v pláne zmeniť svoje strategické určenie - vojenskú neutralitu," vyhlásil Dodik.

Politik verí, že vstupom do Severoatlantickej aliancie po zničujúcom bombardovaní z roku 1999 by sa ospravedlnila táto ilegálna agresia proti bývalej Juhoslávii.

V súlade s ústavou zakotvenou v Daytonskej mierovej dohode, podpísanej 14. decembra 1995 v Paríži, Bosnu a Hercegovinu tvoria dve základné časti - moslimsko-chorvátska Federácia Bosny a Hercegoviny (51 percent územia) a Republika srbská (49 percent územia), plus neutrálny okres Brčko.

Štátna štruktúra Bosny a Hercegoviny patrí k najkomplikovanejším na svete. Vo vláde sú úmerne zastúpené tri hlavné národnosti: Bosniaci-Moslimovia (Slovania, ktorí konvertovali na islam), Srbi (pravoslávni) a Chorváti (katolíci).

Bosna a Hercegovina nemôže byť prijatá do NATO bez súhlasu všetkých troch entít. Parlament Republiky srbskej zároveň v októbri 2017 prijal rezolúciu o vojenskej neutralite. Bosnianski Srbi kategoricky odmietajú členstvo v NATO, pričom danú rezolúciu vnímajú ako prvý krok k vypísaniu referenda o tom, či si obyvatelia krajiny prajú vstup do Aliancie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Búlik: Regulácia úverovania zo strany NBS je potrebná,prichádza rýchlo
<< predchádzajúci článok
Nové stanice na meranie kvality ovzdušia dodá SHMÚ 15 mestám a obciam