Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. septembra 2007

Rektori nemajú vážne výhrady voči limitom školného



Rektori nemajú vážne výhrady voči limitom ročného školného, ktoré navrhuje ministerstvo školstva.



Zdieľať
 Prezident Slovenskej rektorskej konferencii (SRK) a rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Vladimír Báleš po skončení mimoriadneho zasadnutia SRK informoval, že všetci prítomní rektori schválili predložené ministerské návrhy. Tie sa týkajú rozpisu dotácií na bezplatnú externú formu štúdia pre verejné vysoké školy a určenia limitu ročného školného, ktoré môžu vysoké školy požadovať od externistov. Báleš nepovažuje za nedostatok, že limity sa stanovovali na základe ekonomickej náročnosti študijných programov a nebrala sa do úvahy ich atraktivita pre študentov. Nemyslí si, že rektori budú pýtať od externistov vysoké školné. "Nepoznám rektora, ktorý bude vyberať takéto sumy, snáď okrem jednej a to je letecká dopravná vysoká škola od externistov. Ako som hovoril s rektormi, skôr to pôjde k tej nule ako k tým vyšším číslam, to sú maximálne sumy, ktoré podľa mňa nikdy nebudú využité," uviedol Báleš. Minister školstva Ján Mikolaj povedal, že ani v budúcnosti neuvažujú o tom, že pri stanovovaní limitov budú zohľadňovať, či o daný študijný odbor je vysoký záujem zo strany študentov.

Vysokoškolská novela povolila vyberať poplatky od externistov, pričom školy majú určiť, ktoré študijné programy bude spoplatňovať a ktoré zostanú bezplatné. Rezort školstva im rozdelí štátne dotácie na bezplatnú časť externého štúdia aj podľa toho, či absolventi vysokých škôl našli uplatnenie na trhu práce. Rektori požadovali od ministra, aby sa pri výpočtoch nepoužívali trojmesačné štatistiky ústredia práce, ale celoročné. Minister s ich požiadavkou súhlasil.

Rektori prerokovali aj nové kritériá, podľa ktorých by sa vysoké školy mali rozdeliť do troch kategórií - univerzitné, vysoké školy a odborné vysoké školy. Posudzovať sa budú podľa úrovne vedy a výskumu, výsledkov uskutočňovaných študijných programov najmä na druhom a treťom stupni štúdia, počtu absolventov doktorandského štúdia či personálneho zabezpečenia. Zaraďovať sa bude na základe výsledkov komplexných akreditácií. Podľa Mikolaja by mali byť ukončené do konca roka 2009.

SRK nie je spokojná s návrhom budúcoročného štátneho rozpočtu. Podľa Báleša vysoké školy potrebujú viac peňazí, aby sa plnila Lisabonská stratégia. Slovensko by malo podľa nej dávať do roku 2010 na vysoké školstvo 2 % HDP, čo predstavuje 36 miliárd korún. Návrh počíta s 12,8 miliardy korún. "Asi treba tempo veľmi zrýchliť," podotkol Báleš. Rektorov znepokojuje aj sociálne postavenie doktorandov. Vyzvali preto ministra, aby riešil ich situáciu.


(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nehodu autobusu v Rumunsku neprežili dvaja Slováci
<< predchádzajúci článok
V Inchebe začínajú výstavy INTERMODA a LEDERMODE