Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. marca 2013

Rekonštruovať bývanie chce každá šiesta slovenská domácnosť



Rekonštrukciu bývania plánuje v tomto roku každá šiesta slovenská domácnosť, teda 17 % z opýtaných respondentov. Vyplynulo to z výsledkov spotrebiteľského barometra Štatistického úradu.



Zdieľať
ukazka vzoroveho bytu v panorama city BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) - Rekonštrukciu bývania plánuje v tomto roku každá šiesta slovenská domácnosť, teda 17 % z opýtaných respondentov. Vyplynulo to z výsledkov spotrebiteľského barometra Štatistického úradu.


Vlani bolo rekonštrukcie chtivých domácností o niečo menej, nakoľko v minuloročnom januárovom barometri deklarovalo úmysel investovať do stavebných úprav bytu alebo domu 15 % dopytovaných domácností.

Ako ďalej uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská, chuť a odhodlanosť rekonštruovať nestačí. Vynovovanie našich príbytkov je totiž finančne náročné a často ho zvažujeme aj niekoľko mesiacov či rokov.

Z prieskumu, ktorý ešte pred rokom pre Poštovú banku uskutočnila agentúra GfK, vyplynulo, že polovicu rekonštruujúcich Slovákov vychádza modernizácia bývania do 3 500 eur. Ľudia sa ale púšťajú podľa Sadovskej aj do finančne náročnejších zmien bývania a pred rokom v prieskume 8 % opýtaných uviedlo náklady spojené s rekonštrukciou bývania vyššie ako 20 tis. eur.

Vo väčšej miere sa pre modernizáciu bývania zadlžujú mladí ľudia. Bývanie je najčastejším dôvodom, pre ktorý podľa Sadovskej siahame po úvere z banky. Hypotékou alebo iným väčším úverom na bývanie si zväčša financujeme samotnú kúpu nehnuteľnosti alebo jej rozsiahlejšiu rekonštrukciu. Po spotrebných úveroch zase siahame vtedy, ak chceme uskutočniť drobnejšiu úpravu našich príbytkov alebo nakúpiť zariadenie do domácnosti.

Podľa údajov NBS poskytli banky vlani svojim klientom nové úvery na bývanie v objeme 3,7 mld. eur a na konci roka 2012 tak Slováci dlžili bankám pre svoje bývanie dovedna 13,3 mld. eur. Záujem bol hlavne o spotrebné úvery, ktorých novoposkytnutý objem dosiahol za celý rok 1,3 mld. eur a koncoročný stav spotrebných úverov sa tak vyšplhal na 2,5 mld. eur. Slováci pritom najčastejšie po úvere z banky podľa Sadovskej siahajú počas jarných a jesenných mesiacov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Konine sa neubránil ani Herkules, predávali ho v Tescu
<< predchádzajúci článok
Zelená reforma je pochovaná, EÚ schválila len súbor výnimiek