Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. januára 2013

Registrácia potratových prípravkov bola v rozpore so zákonom



Registrácia potratových prípravkov tak, ako prebehla, bola podľa Patrika Danišku z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky. Ako ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) - Registrácia potratových prípravkov tak, ako prebehla, bola podľa Patrika Danišku z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky.


Ako informoval agentúru SITA, súčasne tiež platí, že používanie týchto liekov v praxi spôsobom, ako bolo schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, by bolo v rozpore s právnym poriadkom.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv registroval koncom roka 2012 dva prípravky, ktorých cieľom je spôsobiť umelé prerušenie tehotenstva medikamentóznym spôsobom.

Daniška upozornil, že ústav vydal stanovisko, podľa ktorého sú tieto lieky určené na použitie len v špecializovanom zdravotníckom zariadení pod dohľadom lekára a za prísneho monitorovania pacientky.

Podľa štátneho ústavu tým má byť zabezpečený súlad so zákonom o umelom prerušení tehotenstva vykonávanom v špecializovaných zdravotníckych zariadeniach.


Zákrok by mal byť prevedený v príslušnom zariadení

„Zákon o umelom prerušení tehotenstva požaduje, aby sa úkon urobil v príslušnom zdravotníckom zariadení. Z dikcie zákona je zrejmé, že je potrebné, aby sa v tomto zariadení spravil celý úkon umelého prerušenia tehotenstva a nie len niektorá jeho časť. Lenže túto požiadavku ústav nerešpektoval. Ako vyplýva zo schválenej dokumentácie, k prerušeniu tehotenstva nemusí, a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nedôjde v zdravotníckom zariadení,“ zdôraznil Daniška.

V písomnej informácii pre používateľky lieku sa totiž podľa Danišku uvádza, že žena najskôr užije tabletu a potom bude môcť ísť domov. Vo výnimočných prípadoch môže byť prerušené tehotenstvo už po požití prvej dávky liekov. Žena sa vráti na kliniku 36 až 48 hodín po užití lieku, kde užije druhú dávku liekov.

Ako ďalej hovorí schválená písomná informácia: „Zostaňte v nemocnici/na klinike niekoľko hodín, alebo kým vy alebo lekár nezistí, že ste dostatočne v poriadku na to, aby ste mohli ísť domov. Tehotenstvo môže byť prerušené po niekoľkých hodinách alebo počas niekoľkých nasledujúcich dní po aplikácii misoprostolu.“

Zo schválenej dokumentácie teda podľa Danišku vyplýva, že k prerušeniu tehotenstva nemá dôjsť v zdravotníckom zariadení, ako to požaduje zákon o umelom prerušení tehotenstva. „Ústav teda schválil postup, ktorý je v rozpore so zákonom,“ konštatoval.

Daniška zároveň upozornil na porušenie Trestného zákona, pretože podľa neho sa trestného činu dopustí ten, „kto so súhlasom tehotnej ženy umelo preruší jej tehotenstvo postupom alebo za podmienok, ktoré odporujú všeobecne záväzným právnym predpisom o umelom prerušení tehotenstva“.

Podľa neho je "priebeh medikamentózneho prerušenia tehotenstva v podobe, v akej je schválený štátnym ústavom, v rozpore so zákonom o umelom prerušení tehotenstva."


Prerušenie tehotenstva môže byť trestné

Kto teda tehotnej žene preruší tehotenstvo nezákonným spôsobom, dopustí sa trestného činu, vyhlásil Daniška. Niekto by síce mohol namietať, že Trestný zákon z tohto dôvodu porušený nebude, pretože lekár nie je tou osobou, kto umelo prerušuje tehotenstvo, ale touto osobou je samotná tehotná žena.

„Takáto argumentácia je do značnej miery opodstatnená. Lekár tehotenstvo umelo neprerušuje, v tomto prípade zabezpečuje dozor pri požití tablety. Z tohto hľadiska je tu však problém pre dve ďalšie skutkové podstaty nedovoleného prerušenia tehotenstva. Trestného činu sa dopustí ten, kto tehotnú ženu navedie na to, aby svoje tehotenstvo sama umelo prerušila. Rovnako sa potrestá aj ten, kto tehotnej žene pomáha pri prerušení jej tehotenstva ňou samou,“ upozornil Daniška.

Daniška vidí aj nesúlad so zákonom o zdravotnej starostlivosti a vyhláškou upravujúcou poučenie pred potratom. Tieto predpisy totiž podľa neho nepočítajú s možnosťou vykonať umelý potrat medikamentóznym spôsobom.

Vyhláška o priebehu potratu totiž uvádza, že umelé prerušenie tehotenstva vykonáva lekár na zákrokovej sále v prostredí čistoty B tak, aby riziko poškodenia organizmu ženy a riziko prípadných komplikácií bolo čo najmenšie. Zdravotný výkon je poskytovaný v celkovej anestézii. „Ako vidieť, poučenie o priebehu potratu nepozná možnosť medikamentózneho potratu,“ dodal.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pakistan naplánoval útok, pri ktorom zomreli indickí vojaci
<< predchádzajúci článok
Karla Schwarzenberga by pre amnestie väzni vyniesli na hrad