Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. júna 2017

Referát D. Kováčika o jeho činnosti za vlaňajšok dostal v pléne zelenú



Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, archívne foto.



Zdieľať
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, archívne foto. Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 21. júna (TASR) - Stíhanie korupčníkov, spolupráca s políciou, ale aj zmienka o terorizme na Slovensku. Aj toto sú témy, ktorým sa v správe o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) za minulý rok venuje špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Jeho referát dnes poslanci 75 hlasmi vzali na vedomie.


V dokumente Kováčik priznáva, že počet osôb stíhaných pre niektorý z trestných činov korupcie, ale aj počet obžalovaných a odsúdených, v posledných troch rokoch evidentne klesá. Podľa jeho slov fyzické, ale aj právnické osoby často nie sú ochotné spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní pri odhaľovaní a objasňovaní korupcie, čím je odhaľovanie a postihovanie tohto druhu kriminality nepochybne sťažené. Dôvody tejto neochoty vidí dva.

Prvým je preformalizovaný Trestný poriadok, v dôsledku čoho každého oznamovateľa korupcie čaká v priebehu vyšetrovania a súdneho pojednávania "doslova martýrium". Za druhú príčinu označuje ÚŠP tlak zo strany niektorých novinárov, ale aj politikov. "Vo verejnosti sa prezentujú názory, že tento úrad všetky korupčné veci 'zametá pod stôl'. Využívajú na to niektoré neskončené trestné veci, ktoré v skutočnosti ani nie sú kvalifikované ako korupčné trestné činy," zdôraznil Kováčik.

ÚŠP tvrdí, že k efektívnemu boju proti korupčnej trestnej činnosti by po dôkladnej právnej analýze prispelo aj zavedenie tzv. testu integrity (spoľahlivosti). Spočíval by v tom, že polícia by mala zákonné oprávnenie na vytvorenie vhodných podmienok na spáchanie trestného činu alebo disciplinárneho previnenia pre príslušníka alebo zamestnanca ozbrojeného zboru s tým, že pokiaľ by táto osoba nebola úspešná v teste, bolo by proti nej začaté disciplinárne alebo trestné konanie. "Toto opatrenie by mohlo prispieť k tomu, že príslušníci a zamestnanci ozbrojených zborov, ktorí sú náchylní k páchaniu trestnej činnosti, resp. napr. k úmyselnému neplneniu si svojich povinností, by ozbrojené zbory museli opustiť," navrhuje úrad.

Zo správy tiež vyplýva, že spolupráca ÚŠP so zložkami polície je korektná. Často však absentuje samostatnosť v postupe a rozhodovaní policajtov a prejavuje sa slabšia orientácia, pokiaľ ide o určenie ďalšieho postupu vyšetrovania a objasnenia skutkového stavu. V niektorých prípadoch sa podľa ÚŠP u policajtov prejavuje laxnosť a očakávanie priamych pokynov prokurátora na vykonanie konkrétnych úkonov s tým, že okrem splnenia pokynov prokurátora ďalšiu vlastnú aktivitu vo veci nevyvíjajú.

V minulom roku prokurátor ÚŠP zaznamenal aj prvý prípad terorizmu na Slovensku. "Bolo začaté trestné stíhanie a vznesené obvinenie Š. K. pre obzvlášť závažný zločin terorizmu a niektoré formy účasti na terorizme. Obvinený v novembri 2016 rozposlal na niektoré okresné súdy a na Ministerstvo spravodlivosti SR výhražné listy, v ktorých bola priložená rádioaktívna látka. Páchateľ predmetného skutku bol pomerne rýchlo vypátraný. Vo veci momentálne prebieha vyšetrovanie," informovala TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Britská vláda zaobstarala nové byty pre obyvateľov zhoreného vežiaka
<< predchádzajúci článok
Ruskí hackeri údajne počas amerických volieb útočili v 21 štátoch USA