Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. júna 2018

Ravasz: Povinná predškolská dochádzka zlepší integráciu rómskych detí



Na archívnej snímke Ábel Ravasz.



Zdieľať
Na archívnej snímke Ábel Ravasz. Foto: TASR/Pavol Neubauer
Hranovnica 22. júna (TASR) – Cieľom rezortu vnútra je zaviesť povinnú predškolskú dochádzku u detí, pomôcť by mala predovšetkým rómskym deťom z marginalizovaných skupín obyvateľstva lepšie sa integrovať. Uviedol to v piatok v obci Hranovnica pri Poprade rómsky splnomocnenec vlády Ábel Ravasz. Práve v tejto obci totiž v súčasnosti pracujú na rozšírení kapacít rómskej materskej školy (MŠ), ktorá by sa mala zvýšiť zo 40 na viac ako 90.


„Školský systém je základ všetkého, keď vieme aj tie rómske deti dostať do predškolskej výchovy, môžeme s nimi následne dobre pracovať v základnej škole, čo zvyšuje predpoklad, aby sa potom dokázali zamestnať a stali sa platnými občanmi tejto republiky. Zavedením povinnej predškolskej dochádzky im chceme pomôcť. Možno to znie tak paradoxne, že nejakou povinnosťou pomáhame, ale v zásade aj dieťa, aj rodič a aj zriaďovateľ budú mať povinnosť zabezpečiť prítomnosť každého vo veku piatich rokov v škôlke, čo pomáha integrovať ich na úrovni základnej školy. Bez toho to pôjde len veľmi veľmi ťažko,“ konštatoval Ravasz.

Podľa neho je potrebné najprv vyriešiť kapacitu škôlok na Slovensku, na čo by sa mali dať efektívne využiť európske i štátne zdroje. Technicky by to malo spracovať ministerstvo školstva, ktoré podľa splnomocnenca má legislatívnu analýzu aj analýzu kapacít. „Predpokladám, že v krátkom čase prídeme so spoločným legislatívnym návrhom. Myslím, že zákon by mohol prísť do prerokovania na jeseň a s platnosťou od roku 2020. Potrebujeme tie dva roky, aby mali obce a mestá dostatočný čas na dobudovanie kapacít,“ objasnil splnomocnenec s tým, že odhadom by malo pribudnúť zhruba 10.000 nových miest v škôlkach.

Netýka sa to však len rómskych detí, hoci tie tvoria najväčšiu časť, keďže len každé tretie rómske dieťa momentálne chodí do MŠ. Ďalšou skupinou sú západoslovenské veľkomestá, kde chýbajú kapacity v MŠ a treťou skupinou sú iné národnostné menšiny. „Napríklad v južnej časti krajiny chýbajú škôlky s iným vzdelávacím jazykom ako slovenčinou,“ dodal Ravasz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BABIŠ ZVEREJNIL MENÁ KANDIDÁTOV NA NOVÝCH MINISTROV ZA ANO
<< predchádzajúci článok
V okrese Rimavská Sobota pribudli 4 prípady žltačky, ide už o epidémiu