Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. decembra 2014

Rast platov vo vyspelých štátoch bol v uplynulých rokoch takmer nulový



Tempo rastu platov v priemyselne vyspelých štátoch sa v uplynulých dvoch rokoch pohybovalo len tesne nad nulou.



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Ženeva 5. decembra (TASR) - Tempo rastu platov v priemyselne vyspelých štátoch sa v uplynulých dvoch rokoch pohybovalo len tesne nad nulou.


Uviedla to vo svojej najnovšej správe Medzinárodná organizácia práce (ILO), ktorá zároveň upozornila, že takýto trend škodí hospodárskemu rastu. Informovala o tom agentúra DPA.

Reálne mzdy vo vyspelých štátoch vzrástli v roku 2012 len o 0,1 % a v nasledujúcom roku 2013 sa zvýšili o 0,2 %, čo je hlboko pod globálnym priemerom, ktorý v roku 2012 dosiahol 2,2 % a o rok neskôr 2 %.

Podľa Sandry Polaskiovej z ILO domácnosti v dôsledku slabého rastu platov obmedzujú svoje výdavky, čo má negatívny vplyv na výkon vyspelých ekonomík a zvyšuje riziko deflácie v eurozóne. Správa totiž odhalila, že mzdy v euroregióne v predchádzajúcich dvoch rokoch rástli oveľa pomalšie ako produktivita.

Najväčší podiel na globálnom raste platov v rokoch 2012 a 2013 mali rozvojové a transformujúce sa štáty, a to najmä v Ázii a Latinskej Amerike. Najvýraznejšie k tomu prispela Čína, ktorá je druhou najväčšou svetovou ekonomikou.

Vlani stúpli platy v Ázii ako celku o 6 %, z toho v Číne sa zvýšili o 7,3 %. Globálne mzdy by bez podielu Číny vzrástli v sledovanom období len o 1,1 %.

ILO však pripomína, že aj napriek výraznejšiemu rastu miezd v transformujúcich sa a rozvojových krajinách panuje medzi nimi veľká "nerovnosť". Napríklad, zatiaľ čo reálne platy vo východnej Ázii sa od roku 2000 zhruba strojnásobili, v juhovýchodnej a južnej Ázii stúpli len o viac ako 50 %.

Rozdiel v platoch obyvateľov transformujúcich sa a rozvojových krajín a obyvateľov vyspelých štátov je stále obrovský.

Organizácia na záver pochválila Nemecko, ktoré od budúceho roka zavádza minimálnu mzdu. Takáto politika síce nevedie k tvorbe nových pracovných miest, ale pomáha zvýšiť spotrebiteľský dopyt.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Objednávky na priemyselné výrobky z Nemecka v októbri strmo vzrástli
<< predchádzajúci článok
Podnikateľka Eleonóra M. sa za mreže nevráti, ale nesmie za hranice