Minister zdravotníctva Richard Raši dnes navštívil pacientov s rakovinou pľúc na Oddelení klinickej chemoterapie I. kliniky pneumológie a ftizeológie FNsP v bratislavskom Ružinove. Ako výraz ...
BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) - Minister zdravotníctva Richard Raši dnes navštívil pacientov s rakovinou pľúc na Oddelení klinickej chemoterapie I. kliniky pneumológie a ftizeológie FNsP v bratislavskom Ružinove. Ako výraz spolupatričnosti im odovzdal malý sukulent - symbol sviežeho a zdravého vzduchu. Návšteva je súčasťou kampane november - mesiac povedomia o rakovine pľúc. Posledný týždeň aktivít je venovaný podpore pacientov a ich blízkych.
Minister zdravotníctva i primár oddelenia Peter Kasan zdôraznili význam podpory rodiny pre pacientov. „Keď pacient rakovinu má, pre jeho rodinu je enormne ťažké sa s tým psychicky vyrovnať, preto aj v nemocnici s pacientmi pracujú nielen lekári, ale aj psychológovia. Pokiaľ sú nejaké krízové situácie, sú vytvorené mechanizmy, aby sa s tým vyrovnávala aj rodina," uviedol pre agentúru SITA Richard Raši. „Práve podpora rodiny pomáha pacientom vyrovnať sa so situáciou," potvrdil Kasan.
Pre ľudí s rakovinou pľúc je nenahraditeľná informovanosť. „Pacienti by mali byť informovaní o povahe svojho ochorenia, mali by dostať informácie akým spôsobom budú liečení a aká je pravdepodobnosť ovplyvnenia v priebehu ochorenia," vysvetlil Kasan. K pozitívnemu priebehu liečby pomáha tiež kvalitná komunikácia medzi pacientom a lekárom, ako aj kontakt so spolupacientmi. Aj pre tieto účely v rámci kampane sprístupnili infolinku 0800 800 702 a webovú stránku www.rakovinapluc.sk. Okrem základných informácií o ochorení ponúka poradne psychológa i onkológa.
Rakovina pľúc spôsobila v roku 2005 každé ôsme úmrtie na svete. Na Slovensku pribudne ročne asi 2000 nových pacientov s týmto ochorením. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie patrí rakovina pľúc medzi najzhubnejšie typy rakoviny a spôsobuje úmrtie rovnakého počtu pacientov ako rakovina prsníka, hrubého čreva a prostaty dohromady. Najvýznamnejším rizikovým faktorom vzniku rakoviny pľúc je fajčenie. "Fajčiarov je väčšina, to percento sa pohybuje na hranici 85 až 87 percent," potvrdil Kasan. "Väčšina ľudí s týmto ochorením sú aktívni fajčiari, alebo boli aktívni fajčiari. Ale toto ochorenie sa samozrejme môže vyskytnúť aj u ľudí, ktorí v živote nefajčili, je to veľmi individuálne," dodal.
SITA