Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. marca 2019

Rakúsky ústavný súd sa zastal vyhosťovania imámov platených Tureckom



Rakúsky ústavný súd odmietol vo štvrtok tvrdenie, že tamojšia vláda uplatňuje diskriminačnú politiku, keď vyhosťuje z krajiny moslimských kazateľov financovaných Tureckom. ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
Viedeň 22. marca (TASR) - Rakúsky ústavný súd odmietol vo štvrtok tvrdenie, že tamojšia vláda uplatňuje diskriminačnú politiku, keď vyhosťuje z krajiny moslimských kazateľov financovaných Tureckom. Vyjadril sa tak v spore, ktorý už dlhšie zaťažuje vzťahy medzi Viedňou a Ankarou, informovala tlačová agentúra DPA.


Zásah do náboženskej slobody je podľa súdu v tomto prípade oprávnený, keďže "zachovanie samostatnosti a nezávislosti zákonom uznávaných cirkví a náboženských spoločností od štátu, ale obzvlášť od iných štátov a ich inštitúcií, predstavuje cieľ stanovený vo verejnom záujme", citovala z rozhodnutia verejnoprávna rozhlasová a televízna stanica ORF.

Sťažnosť na ústavný súd podali dvaja tureckí imámi, ktorí prišli o rakúske víza na základe zákona o islame z roku 2015, uplatňovaného súčasnou pravicovou vládou Rakúska. Ten od moslimskej komunity žiada pozitívny postoj k rakúskemu štátu a spoločnosti. Okrem iného tiež zakazuje financovanie moslimských inštitúcií zo zahraničia.

Vláda kancelára Sebastiana Kurza nariadila ešte vlani uzavretie viacerých mešít v rámci "boja proti politickému islamu". Oznámila tiež, že Rakúsko môže vyhostiť až 40 imámov. Išlo o výsledok preverovania združení blízkych Turecko-islamskému zväzu pre kultúrnu a spoločenskú spoluprácu v Rakúsku (ATIB), ktorý je spojený s tureckým štátnym orgánom známym ako Prezídium pre náboženské záležitosti (Diyanet).

Práve táto organizácia, ktorá zastrešuje vyše 60 spolkov, bola terčom kritiky, a to najmä pre obvinenia z tureckého nacionalizmu. Rozruch vyvolali napríklad "vojenské hry" s deťmi v uniformách v jednej z viedenských mešít.

Pôsobenie kazateľov patriacich pod ATIB je naďalej financované tureckou vládou, poznamenala DPA.

Kancelár Kurz rozhodnutie ústavného súdu privítal s tým, že vyhosťovaním imámov je "vďakabohu možné bojovať proti politickému islamu a vplyvom z Turecka či iných krajín". Najväčšia organizácia zastupujúca záujmy moslimskej náboženskej obce - Islamské spoločenstvo veriacich (IGGÖ) - zase nevylúčila, že sa obráti na Súdny dvor EÚ, keďže podľa nej dochádza k neprípustnému obmedzovaniu náboženskej slobody.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do davu ľudí vrazilo auto, hlásia šesť mŕtvych a sedem zranených
<< predchádzajúci článok
Holičom v meste Bhúapur hrozia pokuty za zostrihy prevzaté z cudziny