Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. septembra 2013

Rakúsko nesúhlasí s výstavbou nového vodného diela na Dunaji



Postoj Rakúska k vodnému dielu Bratislava - Pečniansky les na Dunaji je dôležitý. Rakúska strana s jeho výstavbou nesúhlasí, je zásadne proti a na svojom negatívnom stanovisku trvá. ...



Zdieľať
dunaj lod leto BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - Postoj Rakúska k vodnému dielu Bratislava - Pečniansky les na Dunaji je dôležitý.


Rakúska strana s jeho výstavbou nesúhlasí, je zásadne proti a na svojom negatívnom stanovisku trvá.

Ako ďalej agentúru SITA informoval predseda petičného výboru proti výstavbe vodného diela a podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Martin Berta, pokiaľ bude mať Rakúsko na výstavbu stále rovnaký názor a postoj, projekt bude hlavne politicky nepriechodný.

Berta si však myslí, že projekt vodného diela je realizovateľný, na základe čoho vznikla proti nemu aj petícia. Podľa dostupných informácií majú kompetentné organizácie rozpracované konkrétne projekty. Taktiež ministerstvo hospodárstva presadzuje tento projekt do energetickej politiky SR na ďalšie obdobie. "Preto je dôležité naďalej tlačiť na vylúčenie tohto projektu z navrhovaného dokumentu," poznamenal.


Petíciu rozošlú do schránok

Petíciu proti výstavbe vodného diela Bratislava - Pečniansky les podpísalo približne 700 ľudí na papierovú verziu priamo na ulici, 293 online na internete. Petičný výbor začne petičné hárky distribuovať v prvý alebo druhý októbrový týždeň aj do schránok Bratislavčanov.

Reakcie ľudí na vodné dielo sú podľa Martina Bertu negatívne. "Väčšina ľudí podpísaných pod petíciu má prehľad o problematike, no nájde sa aj skupina ľudí, ktorí o týchto projektoch nepočuli," poznamenal s tým, že práve preto pripravili informačný materiál, aby sa ľudia vedeli zorientovať. "Ako predseda petičného výboru považujem za dôležité, aby boli ľudia o týchto projektoch čo najviac informovaní," dodal pre agentúru SITA.

Zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja schválilo v piatok 20. septembra zmenu územného plánu, ktorá výstavbu vodného diela vylučuje. Negatívne stanovisko k trasovaniu ropovodu cez Bratislavu, ako aj k výstavbe vodného diela na Dunaji zaujali BSK, hlavné mesto Bratislava, aj mestské časti Vajnory a Karlova Ves. Tá podporila v pondelok 23. septembra svojím uznesením petíciu a vyjadrila nesúhlas s výstavbou vodného diela Bratislava - Pečniansky les.


Z vodného diela majú obavy

Petícia proti výstavbe vodného diela na Dunaji v Bratislave vznikla 5. septembra. Jej cieľom je začať diskusiu na túto tému, ale aj na tému výstavby ropovodu cez Bratislavu. "Chceme, aby sa ľudia aktivizovali a začali na túto tému diskutovať predtým, ako sa niečo schváli,“ priblížil predseda petičného výboru Martin Berta ich zámer.

Dodal, že po stretnutiach s mimovládnymi organizáciami a s odborníkmi na tému vodného diela zvážil, že tak vážne dielo, ako je toto, je pre Bratislavu veľmi riziková vec, z ktorej majú viacerí obavy. "Chýbajú nám informácie predovšetkým pre občanov, ale aj diskusia, výstupy z nej a informácie pre BSK a mesto Bratislava,“ doplnil. Zatiaľ je podľa neho viac otázok ako odpovedí, preto je potrebné vyvolať diskusiu s ministrom hospodárstva i s ministrom životného prostredia.

Na petíciu je zriadený PO BOX 86, 840 00 Bratislava. Budú ju tiež rozosielať poštou do schránok obyvateľov, pričom v pláne je poslať minimálne 25-tisíc obálok. V nich bude leták, podpisový hárok a text petície. Ľudia ju podpíšu a vrátia na PO BOX. Všetko je podľa Bertu bezplatné. "Ak sa ľudia budú chcieť dozvedieť viac a zistiť, ako sa petícia vyvíja, zriadili sme telefón, kde dostanú odpovede na svoje otázky,“ poznamenal. Číslo je 0949 653 321. Existuje však aj možnosť získať mnohé informácie na stránke www.martinberta.sk. Podpisy sa zbierajú aj klasicky, ľudia chodia s hárkami a zbierajú podpisy na ulici. "Aktivizujeme takto ľudí, najskôr chceme diskutovať a až keď si vyjasníme riziká, ktoré z výstavby vyplývajú, poďme niečo schvaľovať,“ priblížil.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Egypte väznení Kanaďania držia hladovku, sťažujú sa na podmienky
<< predchádzajúci článok
Stovky ľudí žiadali kráľovu abdikáciu a nastolenie republiky