Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. marca 2011

Rakúsko a Nemecko otvárajú pracovný trh, chcú aj Slovákov



Rakúsko a Nemecko od 1. mája otvárajú ...



Zdieľať
 martin krekac vladimir sirotka Zľava: Prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska Martin Krekáč a prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) - Rakúsko a Nemecko od 1. mája otvárajú pracovné trhy pre sedem nových členských krajín Euróspkej únie z bývalého postkomunistického bloku. Táto zmena sa týka aj Slovákov. Podľa štatistík 60 percent firiem na rakúskej strane má záujem získať pracovníka niektorej z týchto krajín, polovica z toho má záujem o Slovákov. Vyplýva to z čísiel, ktoré prezentoval na štvrtkovej tlačovej besede prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka. "Záujem tu bude," vyhlásil Sirotka, ktorý tvrdí, že otvorenie trhov by mohlo pomôcť riešiť nezamestnanosť na Slovensku.


Podľa predsedu parlamentného eurovýboru Ivana Štefanca odhaduje Nemecko prílev nových zamestnancov zo zahraničia na 150 tisíc, Rakúsko počíta s 13 tis. až 25 tis. pracovníkmi najmä do oblasti stavebníctva, strojárstva a služieb. V prechodnom období vydalo Rakúsko zoznam nedostatkových profesií, išlo najmä o stavebníctvo, strojárske činnosti, oblasť informačných a komunikačných technológií, reštauračné činnosti či sociálne služby.



"Otvorenie pracovných trhov v Nemecku a Rakúsku považujem za dovŕšenie eurointegrácie, ktorá sa začala v roku 2004,“ tvrdí Štefanec. Ako dodal, v oboch krajinách je situácia trochu odlišná, Nemecko zaznamenáva najnižšiu nezamestnanosť za posledných osemnásť rokov a noví zamestnanci by mohli pomôcť zvýšiť konkurencieschopnosť. V súvislosti s Rakúskom sa však hovorí najmä o nových obmedzeniach, o ktorých dnes rokuje rakúsky parlament a ktoré Štefanec označil za diskriminačné. Rakúšania sa boja sociálneho a mzdového dumpingu. V Rakúsku majú určené minimálne mzdy v jednotlivých odvetviach a návrhom chcú dosiahnuť, aby Slovák vyslaný na prácu do Rakúska mal rovnakú mzdu ako Rakúšan.

Ako vysvetlila vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová, tieto opatrenia upravujú voľný pohyb iba zamestnancov vyslaných na dočasný výkon práce v Rakúsku. Dokumentovala to na príklade kamenárskej firmy, ktorá pošle svojho zamestnanca zo Slovenska postaviť do Rakúska päť krbov. Týka sa to však aj školení, stáží a vzdelávacích programov, čo môže smerovať aj proti možnostiam zvyšovania kvalifikácie Slovákov v Rakúsku. Podľa Štefanca by návrh znamenal zvýšenie nákladov pre slovenské firmy a brzdu nielen pre Slovákov, ale aj pre Rakúšanov. Elscheková-Matisová upozornila, že ak aj Európska komisia dôjde k záveru, že nový zákon nie je v súlade s európskymi smernicami, bude požadovať nápravu.

Voľný pracovný trh môžu limitovať v Rakúsku aj regionálne komory. Členstvo v nich je povinné a komory si samy regulujú predpisy, čo môže obmedzovať pracovníkov z iných krajín, upozornil prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska Martin Krekáč.

Od vstupu Slovenska do únie mohli staré členské krajiny otvoriť svoj pracovný trh ihneď alebo počkať najviac sedem rokov, ktoré uplynú práve 1. mája tohto roka. Otvorenie znamená, že okrem určitých funkcií v štátnych službách pracujú občania iných členských krajín za rovnakých podmienok ako majú občania daného štátu, práva patria aj ich rodinným príslušníkom.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podnikateľ Remeta si už nie je istý, či zabojuje o NCHZ
<< predchádzajúci článok
Stavba strediska R1 v Novej Bani môže stáť 13,5 mil. eur