05. decembra 2016
Ilustračné foto Foto: TASR/APViedeň 5. decembra (TASR) - Z rôznych strán už roky zaznieva kritika na nadmernú angažovanosť rakúskych bánk v krajinách strednej, východnej a južnej Európe (KSVJE). Rakúska centrálna banka (OeNB) analyzovala podnikanie rakúskych komerčných ústavov v regióne v rokoch 2003 až 2015. V analýze sa uvádza, že banky za trinásť rokov dosiahli v regióne zisk 25 miliárd eur. Súčasne museli odpísať 8 miliárd eur, lebo sa požičané peniaze nepodarilo získať späť.
Rakúsko tým potvrdilo svoju starú prognózu, „
že (vstup do východnej Európy) nesmie byť celkovo neúspešný,“ uviedol to dnes vo Viedni Philip Reading, jeden z riaditeľov OeNB, pri predstavovaní 32. Správy o stabilite finančného trhu.
Vývoj v krajinách regiónu je rozdielny. V Slovinsku, na Ukrajine a v Maďarsku bola bilancia za celé obdobie negatívna. V ostatných krajinách, v ktorých sú rakúske banky aktívne, sa dosahuje zisk. Najväčší výnos sa zaznamenal v Česku 8,5 miliardy eur, v Rusku bol 5,5 miliardy eur. V pomere k investovanému kapitálu sa Rusko prejavilo ako najlepšie. Za ním nasledujú Bulharsko a Srbsko.
Rakúske banky v prvom polroku tohto roku dosiahli čistý zisk 2,9 miliardy eur. Výsledok sa medziročne zlepšil o takmer 10 %. Banky lepšie investujú a nemusia odkladať toľko peňazí do fondu opravných položiek.
V rakúskom bankovníctve pokračuje reštrukturalizácia. Kým na konci minulého roka ich malo 739 bánk, koncom júna ich pôsobilo o 16 menej. Ich výnosy za prvých šesť mesiacov tohto roka dosiahli 1,062 bilióna eur. Suma predstavuje 314 % rakúskeho hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa tohto ukazovateľa je rakúsky bankový systém silnejší ako priemer eurozóny, ktorý dosahuje 270 % HDP a EÚ 293 % HDP.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR