Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

27. októbra 2005

Rakovina prsníka trápi aj mužov



Karcinóm prsníka je druhou najčastejšou príčinou úmrtnosti žien v Európe. U mužov sa tento druh rakoviny vyskytuje síce menej, ale má horšiu prognózu.



Zdieľať
  „Na sto prípadov zhubných nádorov prsníka žien pripadá asi jeden prípad rakoviny u mužských pacientov. Ochorenie postihuje najmä starších jedincov a má často veľmi dramatický priebeh. Ohrození sú hlavne muži s nižšou hladinou androgénov, ktorú môže spôsobiť poranenie semeníkov, prekonanie zápalu počas mumpsu alebo cirhóza pečene. Do rizikovej skupiny patria ďalej pacienti s vyššou hladinou estrogénov, napríklad transsexuáli, ktorí užívajú estrogén a muži s Klinefelterovým syndrómom - s vrodenou anomáliou pohlavných chromozómov. U nich je riziko výskytu karcinómu prsníka 14- až 50-násobne vyššie ako u ostatných. Pozor by si mali dať aj pacienti, ktorí pochádzajú z rodín s mutáciou génov BRCA1 a BRCA2,“ vysvetľuje profesor MUDr. Ivan Koza,  prodekan FŠŠ Slovenskej zdravotníckej univerzity a prezident Onkologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Fibrómy alebo karcinóm?
Z onkologického hľadiska sa choroby prsníka rozdeľujú na zhubné a nenádorové ochorenia. Väčšina z nich sa prejavuje nálezom uzlíka abnormálneho tvaru, citlivosťou, bolestivosťou, výtokom alebo krvácaním z bradavky, prípadne zmenou kože prsníka. Medzi nenádorové patria rôzne elastické cysty - oválne dutiny vyplnené tekutinou alebo tuhšie útvary tzv. fibroadenómy a myómy. Diagnostikujú sa hmatom, ultrazvukom, prostredníctvom mamografie a niekedy aj magnetickej rezonancie. Rozhodujúca je vždy biopsia. Vyšetrenie odstráneného tkaniva pod mikroskopom s použitím špeciálnych metód potvrdí karcinóm a určí prognostické faktory. Po operácii absolvuje väčšina onkologických pacientok ešte rádioterapiu a zaisťujúcu chemoterapiu; pri pozitívnych hormonálnych receptoroch aj hormonálnu liečbu.

Ženy a rakovina prsníka
Každá žena po prekročení hranice päťdesiatich rokov by mala každé dva roky absolvovať dôkladné mamografické vyšetrenie prsníka. Pacientky, u ktorých sa táto rakovina vyskytla už u niekoho z príbuzných, by sa jej mali podrobiť raz ročne. „Nositeľky génov BRCA1 a BRCA2 musia absolvovať prvé vyšetrenie mamografiou a ultrazvukom o päť až desať rokov skôr, ako bol vek pacientky v rodine, keď sa zistil prvý zhubný nádor prsníka. Samovyšetrovanie je nevyhnutné robiť každý mesiac, a to v pravidelnom termíne.
Zhubné nádory prsníka sú častejšie u žien, ktoré neboli nikdy tehotné, alebo rodili až vo vyššom veku. Dlhšie dojčenie, prvý pôrod pred tridsiatkou a viaceré tehotenstvá znižujú riziko výskytu nádorov prsníka.
Karcinóm je častejší u žien, ktoré nerodili vôbec, alebo sa toto ochorenie vyskytlo už u niektorej z pokrvných príbuzných. Mierny vplyv na zvýšenie výskytu má aj hormonálna substitučná terapia. U hormonálnej antikoncepcie nebol tento vplyv nikdy preukázaný,“ upokojuje užívateľky hormonálnej antikoncepcie profesor Koza.

Zvýšenie počtu mamografických vyšetrení umožňujú digitálne mamografy.

Vysoká úmrtnosť
Na Slovensku ochorie na karcinóm prsníka ročne vyše 2 100 žien. Najviac prípadov rakoviny prsníka je hlásených z USA, Izraela, Nového Zélandu a zo štátov severnej Európy. Najmenej postihuje Japonky a iné Aziatky. MUDr. Ivan Koza spresňuje: „Najvyššie percento mortality je pri štvrtom štádiu karcinómu prsníka, kde napriek pokroku v liečbe zomiera vyše 95 % pacientok. Pri lokálne pokročilom nádore sa choroba vracia u 30-70 % žien a podľa rôznych prognostických faktorov zomiera štvrtina až tri štvrtiny pacientok. U žien s včasným karcinómom prsníka recidivuje asi jedna štvrtina až jedna tretina. Úmrtnosť závisí od rozsahu a štádia nádoru, prognostických faktorov a liečby ochorenia.

Zachráni nás genetika?

Nové smery v diagnostike rakoviny prsníka zaznamenala hlavne genetika. Ukazuje sa, že určité typy expresie génov z nádorových buniek majú horšiu prognózu ako iné. Niektoré gény sa prejavujú výraznejšie, iné slabšie ako v normálnych bunkách, a tak sa zisťujú určité typy vzorov, tzv. génový podpis karcinómov s priaznivou alebo nepriaznivou prognózou. Karcinómy obsahujúce niektoré gény sa liečia inak ako nádory, ktoré tieto gény neobsahujú.  Rozšírilo sa aj spektrum liekov, ktoré sa ordinujú pri liečbe rakoviny prsníka. K dispozícii sú hormonálne lieky, cytostatiká, monoklonálne protilátky, inhibítory tyrozín, kináz a ďalšie, vďaka ktorým sa znížil počet pooperačných recidív. Dokonca aj pacientky s pokročilými nádormi majú šancu prežiť a žiť dlhšie. V USA, ale aj v Európe, sa veľkému záujmu tešia najmä lieky na báze monoklonálnych protilátok, ktoré zasahujú iba rakovinové bunky. Trastuzumab je prvý liek, využívaný pri liečbe HER2 pozitívnych karcinómov, ktorý nepoškodzuje zdravé bunky.
Na očkovanie proti rakovine prsníka si však ešte stále budeme musieť počkať. Na rozdiel od vakcíny proti karcinómu krčku maternice, kde sa už zaznamenali prvé výrazné úspechy, nejestvuje v súčasnosti žiadna účinná vakcína, ktorá by ochránila mužov a ženy pred karcinómom prsníka. 

Neodkladajte návštevu lekára
Odborného lekára by mala žena alebo muž navštíviť hneď, ako spozorujú:
l hrčku v prsníku
l že sa tvar, veľkosť alebo pokožka prsníka zmenia
l objaví sa bolesť prsníka alebo výtok z bradavky

Vyšetrite sa!

Krúživým pohybom, pomocou troch prstov prehmatajte celý prsník. Začnite v podpazuší, pokračujte po obvode prsníka až dnu, k bradavke.
Ľahnite si na zem, rameno podložte pod lopatku na vyšetrovanej strane malým vankúšom, ruku zdvihnite nad hlavu a prstami druhej ruky prehmatajte prsník a podpazušnú jamku. To isté zopakujete aj s druhým prsníkom.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hral ho Tom Cruise!
<< predchádzajúci článok
Pomsta: Palko odvolal Litvu!