Americký raketoplán Discovery s japonským výskumným laboratóriom na palube smeruje k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam by mal doraziť v pondelok. "Je to veľký deň pre Japonskú vesmírnu ...
BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Americký raketoplán Discovery s japonským výskumným laboratóriom na palube smeruje k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam by mal doraziť v pondelok. "Je to veľký deň pre Japonskú vesmírnu agentúru, NASA a takisto aj pre ľudí, ktorí verili, že raz uvidia vesmírnu stanicu robiť to, na čo bola navrhnutá. Na orbite sa môžeme učiť žiť a pracovať vo vesmíre," uviedol Mike Griffin z NASA. Aj keď pri štarte raketoplánu z Kennedyho vesmírneho centra na Floride odpadlo z externej palivovej nádrže niekoľko kusov peny, najvyšší predstaviteľ NASA vyhlásil, že to Discovery neohrozí. "Videli sme ako odpadlo asi päť kusov peny ... nepovažujeme to však za niečo 'veľké´," uviedol Bill Gerstenmaier, šéf vesmírnych operácií NASA.
Na palube raketoplánu sa vezie jeden astronaut z Japonska a šiesti Američania. Na ISS dovezú masívny tlakový modul (JPM) a robotickú ruku pre výskumnú jednotku Kibo Japonskej agentúry pre prieskum vesmíru (JAXA). Hlavným bodom štrnásťdňovej misie je doviezť a nainštalovať 11,2-metrový a 14,8-tonový tlakový modul. Keď bude na mieste, stane sa z neho najväčšia "izba" na ISS s pracovným priestorom pre štyroch vedcov. Ďalšou kľúčovou zložkou Kibo, čo v japončine znamená "nádej" je desaťmetrová robotická ruka, ktorá bude slúžiť pre manipuláciu s materiálmi a výbavou pre vedecké experimenty. Discovery takisto vezie dôležité súčiastky pre ruský záchod. Trio astronautov, ktorí boli na stanici, museli totiž dočasne využívať zariadenie na pripojenej ruskej lodi Sojuz. Počas misie sú takisto naplánované aj tri výstupy do vesmíru. Ide pritom o druhú z troch výprav na poskladanie Kiba, v ktorom budú vedci robiť pokusy v oblasti medicíny, biológie, biotechnológie, výroby materiálov a komunikácií.
SITA,AFP