Slovenská národná strana (SNS) dnes v parlamente opäť zaútočila na Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý chcela zrušiť. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj pri prerokovaní správy o činnosti ...
BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Slovenská národná strana (SNS) dnes v parlamente opäť zaútočila na Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý chcela zrušiť. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj pri prerokovaní správy o činnosti ombudsmana povedal, že je zaujímavé, ak jedna verejnoprávna inštitúcia o druhej konštatuje, že porušuje práva. Podľa neho ÚPN pochybil v prípade Ivana Tureka, ktorého neoprávnene evidovali ako agenta vo zväzkoch bývalej ŠtB. Vo februári o tom rozhodol aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. „Pán Turek disponuje právoplatným rozhodnutím súdu v danej veci,“ vyhlásil v pléne Rafaj.
Turek žiadal od ÚPN, aby zabránil zverejňovaniu jeho mena a údajov v materiáloch ŠtB. Jeho požiadavku ústav odmietol s odvolaním sa na platný zákon o ÚPN, že zverejnenie evidenčných podkladov a zoznamov personálnych spisov je jeho povinnosťou. Kandráčov úrad po posúdení prípadu konštatoval, že ÚPN si nevykladal zákon „v spravodlivej rovnováhe s ústavou zaručenými základnými právami“. ÚPN žiadal o nápravu, chcel, aby pri mene Turek dal na internetovú stránku odkaz na rozhodnutie súdu.
Rafaj tvrdí, že aj tento prípad dokazuje potrebu prijať novelu o ÚPN. Domnieva sa, že poslanci by mali urobiť zmeny v zákone, aby verejný ochranca práv Pavel Kandráč nemusel hovoriť o ďalších takýchto prípadoch. „Verím, že sa nám podarí ešte v tomto roku pripraviť takú novelu zákona o ÚPN, aby ombudsman v budúcom roku už nemusel konštatovať takéto skutočnosti,“ dodal poslanec za SNS.
Poslanec František Mikloško (Konzervatívni demokrati Slovenska) obvinil Rafaja, že účelovo zneužil Kandráčovu správu na „agitovanie proti ÚPN“. Je zvedavý, s akou novelou príde SNS. „Dúfam, že tí, ktorí sa podpíšu pod tento zákon, tak to budú ich pravé podpisy,“ dodal opozičný poslanec.
Parlament prerokoval výročnú správu o činnosti Úradu verejného ochrancu práv SR, ktorý minulý rok riešil 195 ústavných porušení základných ľudských práv a slobôd, z toho v 187 prípadoch išlo o zbytočné prieťahy v konaní. Podľa ombudsmana Pavla Kandráča jedna štátna inštitúcia dokonca nerešpektovala súdne rozhodnutie. Keďže Kandráčov úrad sa s ňou nedokázal dohodnúť, prípad posunul vláde.
Ľudia k nám najčastejšie chodia so sťažnosťami na nespravodlivé zákony, najmä na zákony týkajúce sa sociálnej oblasti, upozornil Kandráč. Podľa neho ich trápi napríklad nepomer medzi starobnými a invalidnými dôchodkami či nepomer medzi vdovskými a vdoveckými dôchodkami. Zaevidovali aj sťažnosti proti tzv. zásuvkovému zákonu, podľa ktorého od apríla všetci odberatelia elektriny musia platiť koncesie za verejnoprávne médiá - Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas. Kandráč ďalej kritizoval prácu úradníkov z orgánov verejnej správy. Úradníkom vyčítal, že sa k ľuďom správajú arogantne a povýšenecky a konajú nedôsledne. „Pre občanov je chodenie na takéto úrady skôr utrpením,“ dodal Kandráč.
Úrad verejného ochrancu práv SR funguje od roku 2001. Pavel Kandráč je ombudsmanom už druhé funkčné obdobie, parlament ho opätovne ponechal na tejto pozícii v januári 2007. Verejný ochranca práv nemá právo legislatívnej iniciatívy, problémy občanov posúva ministrom či parlamentným výborom. Kandráčov úrad minulý rok poskytol vyše päťtisíc právnych usmernení, vybavil takmer 2 300 podnetov. V roku 2007 dostal zo štátneho rozpočtu vyše 35,5 milióna korún.
SITA