Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

04. augusta 2016

RADÍME: Škody po búrke treba nahlásiť čo najskôr a zdokumentovať ich



Silné búrky spojené s bleskami a intenzívne dažde spôsobili počas júla veľké škody na celom Slovensku. Poisťovne radia, ako možno v takýchto prípadoch ochrániť ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
 
Bratislava 4. augusta (TASR) – Silné búrky spojené s bleskami a intenzívne dažde spôsobili počas júla veľké škody na celom Slovensku. Poisťovne radia, ako možno v takýchto prípadoch ochrániť svoj majetok a minimalizovať dôsledky vyčíňania počasia. Škody odporúčajú nahlásiť čo najskôr a zdokumentovať čo najväčším počtom fotografií.


Majitelia domov by mali podľa poisťovne Generali dbať na to, aby bola strecha v dobrom technickom stave. Predídu tak jej poškodeniu silným vetrom, ktorý môže strhnúť jej časť, alebo ju dokonca odniesť celú.

Ak odchádzame z domácnosti a vieme, že môžu prísť búrky, mali by sme dôkladne pozatvárať okná, ventilácie, svetlíky, dvere a iné otvory. Z elektrických spotrebičov je tiež dobré vytiahnuť prívodné šnúry z elektrickej siete, prípadne vypnúť elektrické ističe. Predíde sa tak poškodeniu spotrebičov úderom blesku. Elektronické a elektrické zariadenia ochráni pred úderom blesku tiež takzvaná prepäťová ochrana,“ opísal hovorca Generali Milan Janásik.

Poistenie domácnosti a nehnuteľnosti je podľa neho v prípade škôd, ktoré napáchajú búrky, nevyhnutnosťou. „Dôležité je mať poistené živelné riziká, a to vrátane víchrice a krupobitia. Škody na budovách sa kryjú z poistenia nehnuteľnosti, škody na zariadení, nábytku, spotrebičoch či oblečení zasa z poistenia domácnosti. Ak voda či vietor poškodia auto, tieto škody poisťovňa preplatí z havarijného poistenia,“ vysvetlil Janásik.

ČSOB Poisťovňa klientom odporúča, aby si pri výbere poistenia overili, čo presne majú v rámci neho pokryté. Rovnako by si mali podľa jej hovorkyne Anny Jamborovej priebežne preverovať, či súčasné zariadenie domácnosti a stav nehnuteľnosti zodpovedá údajom uvedeným v zmluve. To platí napríklad v prípade, ak klient v priebehu rokov zvýšil hodnotu vybavenia domácnosti alebo nehnuteľnosti.

Pri vzniku škody je potrebné poisťovni nahlásiť poistnú udalosť čo najskôr. Škodu je možné oznámiť telefonicky, e-mailom, prostredníctvom online formulára na stránke, písomne poštou alebo osobne na pobočke. Viaceré poisťovne majú na tento účel k dispozícii aj mobilnú aplikáciu.

Po poistnej udalosti by mali klienti s odstraňovaním následkov alebo opravou počkať do obhliadky poisťovne. „Samozrejme, ak je z hygienických alebo bezpečnostných dôvodov nevyhnutné začať s odstraňovaním škôd skôr, ľudia to môžu urobiť. V takom prípade je však potrebné si poistnú udalosť zdokumentovať. Dnes už majú aj mobilné telefóny pomerne dobré fotoaparáty, poisťovni postačia aj fotky odfotené na telefóne,“ uzavrel Janásik.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Červené víno pomáha v boji proti obezite, potvrdili slovenskí vedci (2. 8. 2016)
 Garážové staré dvere využil v kuchyni. Perfektný nápad! (2. 8. 2016)
 Vedci zistili, že človeku stačí len 4,5 hodiny spánku.Prečo? (2. 8. 2016)
 VIDEO: Liečivé huby rastú i na Slovensku, na liečbu ich využívame málo (31. 7. 2016)
 Potíte sa priveľa? Tu je dôvod, prečo a čo môžete robiť (29. 7. 2016)
 Stačia vám obyčajné palety a na dvore postavíte super bazén (28. 7. 2016)
 Tu sú dôvody, prečo by sme mali ďatle zaradiť do jedálnička! (26. 7. 2016)
 Slováci cestujú na dovolenky autom, musia poznať predpisy (25. 7. 2016)
 Pivo ako prevencia rakoviny (24. 7. 2016)
 Vedci zistili neuveriteľnú schopnosť kokosového oleja (21. 7. 2016)



nasledujúci článok >>
Vo Wellingtone bude zrejme povinné čipovanie mačiek, ohrozujú vtáctvo
<< predchádzajúci článok
Cyklomaratón spája okrem hendikepovaných a zdravých aj krajiny