Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. októbra 2016

RADÍME: Na cintoríny by návštevníci nemali nosiť zbytočné cennosti



Na snímke ľudia sa modlia na mestskom cintoríne v Trebišove podvečer 1. novembra 2015.



Zdieľať
Na snímke ľudia sa modlia na mestskom cintoríne v Trebišove podvečer 1. novembra 2015. Foto: TASR - Roman Hanc
Bratislava 27. októbra (TASR) - Výtržníctvo a krádeže na cintorínoch majú rastúci trend. Podľa ich správcov sú častým objektom zlodejov nielen kvety, vence a mosadzné svietniky, ale aj medené a železné kríže alebo stojany. Nezastavia sa dokonca ani pred ničením alebo odcudzením mramorových pomníkov.


Každú, aj drobnú krádež vázy či lampáša, by mal poškodený nahlásiť správcovi cintorína. Pokiaľ sa o krádeži dozvie, bude môcť prijať lepšie opatrenia na zabránenie krádežiam v budúcnosti. Množstvo cintorínov, najmä väčších, dnes spolupracuje s políciou. Tá môže na miestach posledného odpočinku hliadkovať aj v noci, keď sú pre verejnosť zatvorené. Hoci je veľmi ťažké odhaliť páchateľa, veľmi užitočná môže byť každá informácia, na ktorých miestach dochádza najčastejšie ku krádežiam.

"Pokiaľ vám vandali spôsobili škodu väčšieho rozsahu, kontaktujte políciu priamo. Nezabúdajte, že takýto čin nemusí byť klasifikovaný iba ako bežná krádež, ale ako hanobenie miesta posledného odpočinku. Pokiaľ ste aj vy investovali do náhrobného kameňa nemalé peniaze, oplatí sa dať rodinný hrob poistiť. Poisťovacie spoločnosti ponúkajú tento druh poistenia buď zvlášť, alebo ako súčasť poistenia domácnosti. Budete tak chránení nielen voči krádežiam a vandalizmu, ale aj prírodným živlom. Víchrica, krupobitie, polámané konáre dokážu na pomníkoch napáchať často väčšie škody než vandali," radí Martina Cvachová z poisťovne Groupama.



Pri návšteve cintorína počas Pamiatky zosnulých treba byť ostražitý a myslieť aj na vlastnú bezpečnosť. Okrem trúchliacich rodín sa po chodníkoch pohybujú aj organizované skupiny vreckárov. Častými objektmi sú dámske kabelky, nie vždy dobre zatvorené.

Dušičkové obdobie je rizikové aj z hľadiska preplnených ciest, na ktoré vyrážajú aj tzv. sviatoční vodiči. Policajti v týchto dňoch evidujú nárast dopravných kolízií. Napríklad vlani sa od 30. októbra do 3. novembra stalo 211 nehôd, pri ktorých zahynulo 6 osôb, 13 utrpelo ťažké zranenie a 85 ľahké. Navyše, v blízkosti cintorínov na cestách a parkoviskách treba rátať aj so zvýšeným počtom chodcov a cyklistov.

"Pre vlastnú bezpečnosť by sme nemali zabúdať na reflexné prvky. Najmä v noci a za sychravého počasia sú osoby v tmavom oblečení pre šoférov takmer neviditeľné. Nielenže tým zvýšite svoju bezpečnosť, ale vyhnete sa aj pokute, pretože od roku 2014 je pre chodcov pohybujúcich sa po ceste alebo v jej blízkosti nosenie reflexných prvkov povinné," dodáva Cvachová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na začínajúcu svetovú vojnu Vajanský zareagoval básňou Vianoce 1914
<< predchádzajúci článok
Vandal rozbil Trumpovu hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy