Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. marca 2010

Radikalisti pomaly v strednom prúde spoločnosti



Foto: SITA/AP BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Radikálne skupiny na Slovensku a Čechách začínajú byť súčasťou stredoprúdovej spoločnosti, takzvaného mainstreamu. Vyplynulo to zo Štúdie politickej mobilizácie a ...



Zdieľať
Foto: SITA/AP


BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Radikálne skupiny na Slovensku a Čechách začínajú byť súčasťou stredoprúdovej spoločnosti, takzvaného mainstreamu. Vyplynulo to zo Štúdie politickej mobilizácie a radikalizácie európskej mládeže, ktorý vypracovala škótska Univerzita St. Andrews, Centrum pre výskum etnicity a kultúry a Masarykova univerzita Brno. „Keď sa dnes tieto skupiny chcú zúčastniť napríklad na voľbách, musia akceptovať systém. Chcú ho zmeniť, ale už to nerobia nelegálnymi spôsobmi, znižujú svoju radikálnosť,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Michal Vašečka z Centra pre výskum etnicity a kultúry. Otázkou podľa neho zostáva, aký vplyv majú radikálne skupiny na stredoprúdovú spoločnosť.

Okrem situácie u nás skúmali odborníci aj situáciu radikálnych skupín v iných krajinách Európy. Na Slovensku a v Čechách sa na prieskume zúčastnilo 230 respondentov od 15 do 30 rokov, ktorí sami seba charakterizovali ako politicky aktívnymi mimo stredného politicko-spoločenského prúdu. Pochádzali zo šiestich základných smerov – etnicky motivovaní, extrémna pravica, extrémna ľavica, environmentálne motivovaní, nábožensky motivovaní a tí, ktorí sa zasadzujú za občianske a sociálne práva.

Podľa výskumu súvisí politická aktivita radikálnych skupín s ich nedôverou k spoločenským inštitúciám. Pramení z nespokojnosti, že ich záujmy nie sú v žiadnom smere reprezentované a chcú, aby ich hlas zaznel na verejnosti masívnejšie. „Napríklad gay a lesbian komunita bola v minulom storočí vnímaná ako marginálna, radiálna, požadujúca niečo, čo nie je štandardné, dnes sú už v podstate súčasťou mainstreamu,“ uviedol Vašečka.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zdravotná reforma naráža na tvrdý odpor
<< predchádzajúci článok
SNS nechce robiť z koalície trhací kalendár