Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. októbra 2010

Radičovej zelenú politiku zaplatia občania



Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) zvolala pracovné rokovanie o envirozáťažiach s budúcim šéfom ministerstva životného prostredia a so zástupcom zamestnávateľov. ...



Zdieľať
iveta radicova Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) zvolala pracovné rokovanie o envirozáťažiach s budúcim šéfom ministerstva životného prostredia a so zástupcom zamestnávateľov. Hovorila s nimi o dôležitosti prípravy a schválení zákona o starých environmentálnych záťažiach. Urobila tak preto, aby sa predišlo u nás takej ekologickej katastrofe, k akej došlo tento mesiac v Maďarsku pri obci Ajka, odkiaľ unikol toxický kal z miestnej hlinikárne. "K tomu, aby sme predišli problémom, potrebujeme prijať zákon, ktorý odkladáme dlhé roky a týka sa záťaží, ktoré máme v životnom prostredí," zdôvodnila premiérka stretnutie.

Radičová dnes na brífingu pripomenula, že zákon je rozpracovaný od roku 2003. V roku 2005 prebehlo prvýkrát medzirezortné pripomienkové konanie a zákon bol pripravený na predloženie do legislatívnej rady vlády. Podľa plánu legislatívnych úloh envirorezortu na rok 2007 sa mal dostať zákon do vlády v apríli 2008. "Bol hotový v roku 2008 a môj predchodca (Robert Fico - pozn.) sa ho rozhodol nepredložiť v obave, aby sa neohrozila zamestnanosť," povedala Radičová.


Situácia sa nedá riešiť zo dňa na deňPodľa nej nemožno na jednu stranu váh dávať zamestnanosť a na druhú životy občanov. "Je na všetkých zúčastnených stranách vôľa dohodnúť sa na znení tohto zákona. Je zároveň vôľa uzavrieť tieto rokovania do 15. novembra, a 15. novembra predložiť zákon do medzirezortného pripomienkového konania," avizovala Radičová. Odmietla, že by sa tento zákon prijímal v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa nej je to totiž príliš vážna legislatíva. "A pripomienky z pripomienkového konania táto vláda berie vážne," zdôvodnila.

Dodala, že s budúcim ministrom životného prostredia Józsefom Nagyom (Most-Híd) sa dohodla a zhodla, že cieľom zákona o environmentálnych záťažiach sú nielen staré záťaže, ale aj pomoc samosprávam pri riešení ich odstraňovania. "Obnovili sme dneškom činnosť pracovnej skupiny, v ktorej okrem vlády, zástupcov chemického priemyslu a zamestnávateľov, sú aj mimovládne organizácie," povedala. Pracovná skupina sa k tomuto zákonu stretávala v rokoch 2006 až 2007. Premiérka dodala, že táto skupina pod vedením Nagya pripraví a pokúsi sa uzavrieť dve otvorené principiálne otázky. Prvá sa podľa Radičovej týka rôznych firiem, ktoré prebrali záťaže. "Zásadná dohoda znie, že budú dva mechanizmy, ako sa bude táto situácia posudzovať. Teda štandardná situácia jasných majiteľov, jasných dopadov zo zmlúv, kde sa preberá zodpovednosť aj za staré záťaže. A pre prípad, kde tieto záťaže nie sú identifikovateľné z hľadiska majiteľa, tam cez štátnu pomoc by potenciálne prebrala zodpovednosť vláda, teda štát," povedala. Druhou otázkou je časový harmonogram.

"Kde zákon by zakotvoval, po prípadnej dohode, prípravu programov harmonogramu sanácií, predkladanú jednotlivými zamestnávateľmi, ale schvaľovanú. Tak, aby zvládli odstraňovanie týchto záťaží bez dôsledkov," informovala Radičová. Časový harmonogram bude individuálny pre každý podnik, ktorý bude participovať na odstraňovaní envirozáťaže a bude závisieť od miery jej odstránenia. Radičová neuviedla, koľko bude odstraňovanie starých envirozáťaží stáť. Podľa nej to závisí od stupňa odstraňovania. "Odhady sú podľa toho, čo zadefinujete, že je cieľ - úplné odstránenie, úplnú sanáciu alebo zakonzervovanie alebo postupné odstraňovanie. Tie odhady sú práve preto rôzne," povedala.



"Zamestnávatelia si uvedomujú vážnosť a dôležitosť tohto zákona," povedal prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR Roman Karlubík. Podľa neho majú zamestnávatelia veľký záujem podieľať sa na riešení starých envirozáťaží. Problémom je, ako riešiť veľkú finančnú záťaž pre zamestnávateľov, uviedol. "Preto je veľmi dôležitá podpora, pochopenie štátu, že nedá sa riešiť takáto situácia zo dňa na deň," povedal. Podľa Karlubíka je potrebné vytvorenie časového rámca, počas ktorého sa situácia v rámci jednotlivých podnikov bude riešiť s ich participáciou.

Budúci minister životného prostredia sa bol minulý víkend pozrieť v Slovinkách pri Krompachoch, kde je odkalisko, ktoré sa považuje za najrizikovejšie na Slovensku. "Ja si myslím, že sme našli riešenie," povedal dnes Nagy. Podľa neho treba v Slovinkách obnoviť monitoring a obnoviť drenážny systém. Chce na to použiť európske financie. "S tým, že sa do toho budú zapájať štátne alebo obecné organizácie," povedal. Nagy dúfa, že spomínané činnosti sa v Slovinkách zrealizujú v prvých dvoch mesiacoch budúceho roka.

Organizácia Greenpeace privítala výsledky dnešného rokovania premiérky Radičovej s predstaviteľmi zamestnávateľov k téme riešenia problematiky environmentálnych záťaží. Obnovenie pracovnej skupiny, ktorá by za účasti mimovládnych organizácií mala do 15. novembra pripraviť zákon o environmentálnych záťažiach, je podľa ochranárov dobrým krokom. "Dôrazne v tejto súvislosti odmietame argumentáciu predstaviteľov priemyselných zväzov, ktorí opätovne vyhlásili, že situácia sa nemôže riešiť zo dňa na deň. Keby priemysel doposiaľ nerobil všetko preto, aby sa táto legislatívna norma neprijala, už dávno sme mohli problém riešiť a nemuseli sme sa dostať do tejto situácie. Napriek negatívnym skúsenostiam, ktoré máme s prípravou zákona, dúfame, že tentokrát bude konečne predložený. Sme pripravení sa opätovne podieľať na jeho príprave," uviedla v reakcii na dnešné rokovanie hovorkyňa Greenpeace Lucia Szabová.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nórsky pár priletel na návštevu Slovenska
<< predchádzajúci článok
Európa rozhoduje o svojej budúcnosti