Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. mája 2011

Radičová v Londýne lobovala za peniaze na odstávku Bohuníc



Premiérka Iveta Radičová ...



Zdieľať
bohunice Večerný pohľad na závod Atómové elektrárne Bohunice, ktorý sa nachádza na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Jaslovské Bohunice, 21. august 2010Foto: SITA/Igor SvítokLONDÝN 10. mája (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová dnes v sídle Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) lobovala za pridelenie dodatočných peňazí na odstávku jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. „Vítam podporu pre budúcu finančnú perspektívu na ďalšie zdroje, ktoré budeme potrebovať na dokončenie procesu,“ povedala po stretnutí s prezidentom EBOR Thomasom Mirowom.


Akú časť zo 425 miliónov eur, ktoré ešte na odstávku Slovensko potrebuje zohnať, EBOR poskytne, však Mirow neprezradil.

Rozpočtové možnosti EBOR totiž budú závisieť od podoby finančnej perspektívy európskeho rozpočtu na roky 2014 - 2020. Navyše, o zdroje na odstávku svojich jadrových elektrární sa budú uchádzať aj ďalšie európske krajiny, predovšetkým Litva a Bulharsko. „Kým nebude uzavretá diskusia o finančnej perspektíve, je predčasné hovoriť o rozhodnutí EBOR, rovnaký záujem budú mať ďalšie dve krajiny, budeme vyjednávať na úrovni EÚ aj s EBOR,“ informovala Radičová novinárov. Celkovo má Slovensko stáť odstávka Bohuníc ešte 1,15 miliardy eur.

Ďalšie peniaze sú vyhradené na projekt JEREMIE, ktorý má podporovať malé a stredné podniky. Podľa Radičovej by mali byť tieto prostriedky určené predovšetkým pre firmy podnikajúce v oblasti výskumu a vývoja.
Mirow po stretnutí s Radičovou ocenil úspechy, ktoré Slovensko dosiahlo na ceste svojej transformácie. „Slovensko si s krízou poradilo oveľa lepšie než iné krajiny v regióne,“ nazdáva sa.

Ďalšie zdroje od EBOR môžu získať slovenskí experti na tranzíciu. Títo sa budú môcť uchádzať o peniaze s tým, že skúsenosti z ekonomickej a spoločenskej transformácie Slovenska sa pokúsia podeliť s ľuďmi v severnej Afrike, napríklad Egypte. Radičová však priznala, že táto časť sveta čelí inému typu problémov ako Slovensko počas prechodu k demokratickej trhovej spoločnosti a tomu sa budú musieť projekty prispôsobiť.

„Uvedomujeme si, kde sú krajiny, kde hovoríme o 70-percentnej negramotnosti,“ povedala. Radičovú dnes čaká ešte stretnutie s britským premiérom Davidom Cameronom a podpredsedom vlády Nickom Cleggom. Zhovárať sa s nimi bude o financovaní EÚ.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Malí podnikatelia môžu hľadať pomoc na novom portáli
<< predchádzajúci článok
Žena nájdená v horách po 7 týždňoch už môže normálne jesť