Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2006

Radičová pripúšťa zmeny dôchodkovej reformy, no nie zásadné



Zásadné zmeny dôchodkovej reformy by sa nemali týkať filozofie prvého, druhého a tretieho piliera dôchodkovej reformy. Uviedla to v nedeľňajšej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 ...



Zdieľať

BRATISLAVA 23. apríla (WN/SITA) - Zásadné zmeny dôchodkovej reformy by sa nemali týkať filozofie prvého, druhého a tretieho piliera dôchodkovej reformy. Uviedla to v nedeľňajšej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12 ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová. Zmeny bude podľa nej najbližších 20 rokov vyžadovať prvý pilier dôchodkovej reformy. Tento pilier sa však novelizuje aj v ďalších krajinách, kde prebieha reforma dôchodkov. Podľa Radičovej novela zákona o sociálnom poistení, ktorú v piatok schválil parlament, nemala ambíciu hlbokých zásahov do dôchodkového systému. Jej cieľom je upraviť niektoré rozdiely u dôchodcov v starom systéme a v novom systéme a v sociálnom systéme zvýši príjmy približne pre 300 tis. občanov. Podľa Radičovej bude platiť ten dôchodok, ktorý bude vyšší. Po prepočítaní sa nemôže stať, že by niekomu dôchodok klesol, tvrdí. Príjmy na takéto zvýšenie pôjdu z na to určenej rezervy rezortu práce. Tento rok to bude 700 mil. Sk a budúci niečo cez 2 mld. Sk, dodala Radičová.

Za vážnu chybu, ktorú poslanci vniesli do novely, považuje Radičová prijatie poslaneckých návrhov KDH. Tie, ako povedala, vniesli do novely neakceptovateľný prvok a zmiešali rodinnú politiku s dôchodkami. Ako príklad uviedla, že schválenie návrh z dielne KDH zvýhodnilo len vdovy s dvoma a viac deťmi. "Ako keby sa nestávali prípady, že zostáva muž s viacerými deťmi," upozornila ministerka.

Okrem toho NR SR schválila v rámci novely zákona o sociálnom poistení, ktorá má byť účinná od 1. augusta aj návrh poslanca Júliusa Brocku (KDH), podľa ktorého sa budú v tomto roku zvyšovať len tie dôchodky, ktoré sú do úrovne 17 200 korún. Od začiatku júla tohto roka sa pritom majú zvýšiť všetky dôchodky o 5,95 %, a to podľa opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí. Radičová pripomenula, že schválený návrh je J. Brocku nevykonateľný, keďže má byť účinný až od začiatku augusta. Valorizácia dôchodkov totiž bude prebiehať podľa platného zákona k 1. júlu o rovnaké percento pre všetkých. "Nevidím sebemenší dôvod, aby sa tejto malej skupine ľudí nemala zabezpečiť reálna výška dôchodkov", konštatovala.

Názor Radičovej potvrdila aj diskutujúca, predsedníčka Slobodného fóra (SF) Zuzana Martináková. Predsedníčka Slobodného fóra (SF), ktoré podporilo novelu o sociálnom poistení Zuzana Martináková, zároveň pripomenula, že slobodní majú k novele viaceré pripomienky a sú za jej zmeny po voľbách. SF je za doriešenie problematiky vdovských či sirotských dôchodkov, ktorú podľa nich ani spomínaná posledná novela úplne nerieši. Martinákovej sa nepáčia časté zmeny v zákone o sociálnom poistení, ktoré vnášajú do systému nejasnosti. Pripúšťa však, že ho opäť bude treba novelizovať.

Radičová si myslí, že zdravotnícky štrajk nepotvrdil nesprávnosť reformy v zdravotníctve. Ako ďalej povedala ministerka sociálnych vecí v diskusii STV, zdravotnícka reforma nie je ešte ukončená. To, že štrajk vznikol, je podľa nej dôsledkom niekoľkých hlavných problémov. Tie by sa mohli riešiť, ak by boli medzi iným rovnaké ceny za zdravotnícke výkony a vyrovnané podmienky pre štátne a neštátnické zdravotnícke zariadenia.
Problémy v zdravotníctve sú zas podľa Martinákovej dôsledkom krachu zdravotníckej reformy. Systém je nastavený nesprávne, rozhodujú o ňom zdravotné poisťovne, tvrdí šéfka slobodných. SF by chcelo jasne oddeliť súkromný a verejný kapitál v zdravotníctve. V zdravotníctve podľa Martinákovej neexistuje cenotvorba, nový zdravotnícky systém je riskantný, dodala Martináková.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kancelária prvého kontaktu v Košiciach v skúšobnej prevádzke
<< predchádzajúci článok
Štrajkujúci lekári by mali podľa Lipšica rešpektovať súd