Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. júna 2011

RADIČOVÁ: Na odporúčanie zvýšiť dane netreba mať vzdelanie



Nápad bruselských úradníkov, ktorí Slovensku radia na zabezpečenie financovania oblastí podporujúcich hospodársky rast zvýšiť niektoré dane, sa s pochopením ...



Zdieľať
iveta radicova Iveta RadičováFoto: AP Photo/Matej LeskovsekBRUSEL 23. júna (WEBNOVINY) - Nápad bruselských úradníkov, ktorí Slovensku radia na zabezpečenie financovania oblastí podporujúcich hospodársky rast zvýšiť niektoré dane, sa s pochopením hlavy slovenskej vlády nestretol. Premiérka Iveta Radičová vo štvrtok novinárom počas cesty na summit Európskej rady, kde sa odporúčania Bruselu k národným reformným programom budú prerokúvať, že najprv treba zvýšiť zamestnanosť, znížiť daňové úniky a urobiť poriadok v sektoroch, kde stále unikajú verejné zdroje. Potom bude dosť prostriedkov na financovanie priorít, najmä na verejnú infraštruktúru, vrátane výstavby diaľnic, opráv rýchlostných ciest a ďalších opráv verejných inštitúcií najmä v oblasti školstva a vzdelávania.


„Poradiť mať viac verejných financií cestou zvyšovania daní, na to nepotrebujete mať vzdelanie. Za takúto radu veľmi pekne ďakujem, neprosím si,“ povedala Radičová. Ako dodala, cestou zvyšovania daní podľa nej nie je nevyhnutné postupovať.


Aktívna politika trhu práce

Kľúčové je zlepšovať podmienky na trhu práce, keďže zvyšovaním počtu zamestnaných sa zvyšuje aj počet platcov do systému. Zvyšovanie daní by mohlo podľa Radičovej tento cieľ ohroziť. „Ak zvýšite daňové zaťaženie, tak v podstate blokujete tvorbu nových pracovných miest. Tak to treba nejaký čas ustáť. Priorita je tvorba nových pracovných miest,“ povedala. Na nové opatrenia v oblasti aktívnej politiky trhu práce už pritom podľa premiérky dostalo zadanie tak ministerstvo práce, ako aj ústredie práce. Priestor premiérka vidí aj v riešení daňových únikov najmä pri dani z pridanej hodnoty, kde sú podľa nej stále veľké rezervy a znižovaní plytvania v rôznych sektoroch.

Podľa odporúčaní, ktoré Európska komisia a Európska rada dáva Slovensku na základe jeho programu stability a národného programu reforiem, Brusel konsolidačný plán znížiť deficit verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu nespochybňuje. Otázna je však podľa neho cesta, ako sa k tomuto cieľu dopracuje. Samotné znižovanie výdavkov totiž podľa Bruselu nie je dlhodobo udržateľné, potrebné tak bude porozmýšľať aj nad možnosťami zvyšovania príjmov. "Konsolidačné úsilie sa zameriava najmä na stranu výdavkov prostredníctvom úspor výdavkov na tovar a služby, ako aj na mzdy, čo však môže byť ďalej ťažko realizovateľné na udržateľnom základe," konštatuje komisia v odporúčaniach pre slovenský národný program reforiem, ktoré posúva na rokovanie Európskej rade. Okrem toho, pre Slovensko je podľa komisie vôbec najväčšou výzvou zabezpečiť konsolidáciu verejných financií, ale zároveň zvýšiť výdavky na položky podporujúce rast, ako napríklad vzdelávanie a dopravná infraštruktúra. Príspevok samotnej vlády k hospodárskemu rastu je pritom v súčasnosti záporný. "Znepokojenie vyvoláva najmä tvorba hrubého fixného kapitálu vlády, ktorá pravdepodobne ďalej klesne," uvádza sa v materiáli.


Komisia ponúka riešenie, ako znižovať deficit a zároveň podporovať hospodársky rast

Je ním predovšetkým zvyšovanie daňových príjmov. "Existuje priestor na zvýšenie príjmov z daní, ktoré sú najmenej škodlivé pre rast, ako napríklad dane z majetku a environmentálne dane, a na zlepšenie efektívnosti výberu daní, najmä z hľadiska veľkých výpadkov dane z pridanej hodnoty," uvádza Európska komisia.

Odporúčania Európskej komisie a následne aj Európskej rady v stredu prerokoval aj vládny kabinet. Okrem dodržania plánovanej fiškálnej konsolidácie hovoria o posilnení fiškálnych pravidiel, reforme priebežného a kapitalizačného piliera, vylepšeniach na trhu práce, najmä čo sa týka zamestnávania nízkopríjmových skupín, reforme vzdelávania a reforme verejného obstarávania a súdnictva.

Slovensko však v rámci programu reforiem a stability už predostrelo viacero riešení, ktoré má v úmysle presadiť na dosiahnutie týchto odporúčaní. "Vláda Slovenskej republiky sa hlási k týmto odporúčaniam, podľa plánu definovaného v Programe stability a Národnom programe reforiem by ich mala splniť," konštatuje sa v materiáli, ktorý v stredu vzal na vedomie vládny kabinet.

Hlavy štátov Európskej únie majú vo štvrtok a piatok na summite Európskej rady v Bruseli okrem odporúčaní k plánom reforiem jednotlivých krajín prerokovať aj ďalšie témy. Reč bude zrejme aj o eurovaloch a Grécku, prerokovať by mali aj opatrenia reformovaného Paktu stability a rastu. Okrem ekonomiky by sa na stôl mali dostať aj témy týkajúce sa migrácie v rámci únie a rozprávať by sa malo aj o prístupových rokovaniach do únie s Chorvátskom. Prvé kolo rokovaní v Bruseli začína vo štvrtok večer.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Košice postihla prietrž mračien
<< predchádzajúci článok
Česko a Británia sa nebudú podieľať na pomoci Grécku