Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. apríla 2016

Rada Európy varuje: ESĽP by mohol začať dostávať prípady z Poľska



Na archívnej snímke Thorbjörn Jagland



Zdieľať
Na archívnej snímke Thorbjörn Jagland Foto: TASR/AP
Varšava 4. apríla (TASR) - Generálny tajomník Rady Európy (RE), Thorbjörn Jagland, dnes vyjadril obavy, že by Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) mohol začať dostávať vyšší počet sťažností z Poľska, ktoré nie je pripravený riešiť, vzhľadom na to, že poľské súdnictvo ochromila kríza. Jagland varoval, že by takáto situácia bola problematická, keďže ESĽP v Štrasburgu "je už teraz preťažený", informovala tlačová agentúra AP.


Jagland v tejto súvislosti vyzval poľský parlament, aby krízu vyriešil a vyhol sa takejto situácii.

Návšteve generálneho tajomníka RE v Poľsku, počas ktorej sa stretne s najvyššími predstaviteľmi krajiny, predchádzala správa Benátskej komisie pre ľudské práva. Tento expertný poradný orgán RE minulý mesiac uviedol, že ústavná kríza v Poľsku oslabuje demokraciu, ľudské práva a zákonnosť.

Poľská vládnuca konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) zaviedla vlani po nástupe k moci zmeny vo fungovaní ústavného súdu, čo vyvolalo v Poľsku pouličné protesty a znepokojilo Európsku úniu.

Na základe kontroverzných zmien v zákone o ústavnom súde, prijatých vlani v decembri, prijíma 15-členný tribunál ústavného súdu rozhodnutia dvoma tretinami hlasov namiesto dovtedajšej jednoduchej väčšiny. Nové znenie zákona ústavnému súdu ukladá aj povinnosť posudzovať prípady postupne tak, ako sú doručované, nie podľa ich priority. Podľa opozície tieto zmeny blokujú prácu ústavného súdu.

Zmeny v zákone spôsobili, že súd nie je schopný plniť úlohu kontroly vládnej moci, konštatovala AP. Poľská vláda následne posilnila svoju kontrolu nad médiami a obmedzila nezávislosť úradu generálneho prokurátora.

PiS tvrdí, že uvedené reformy boli potrebné, aby sa odstránili pretrvávajúce liberálne a postkomunistické vplyvy v štátnych inštitúciách. Zmeny na ústavnom súde sa pokúšala ospravedlniť tým, že predchádzajúca vládnuca strana, Občianska platforma, sa pokúsila zaplniť súd svojimi stúpencami.

Jagland povedal, že videl podobné problémy aj inde, v krajinách s podobnou minulosťou, akú má Poľsko, kde bol pri moci až do roku 1989 komunistický režim.

"Tí, ktorí sa dostanú k moci, ju zneužívajú a chopia sa väčšiny moci, aby mali kontrolu nad štátnymi inštitúciami, kým nepríde nová väčšina a neurobí presne to isté," citovala Jaglanda tlačová agentúra AP.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PLAVČAN: Na rokovaní sa zúčastnilo 20 zástupcov školských organizácií
<< predchádzajúci článok
V jadrovom komplexe v Severnej Kórei zaznamenali podozrivú aktivitu