Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2014

Rada Európy kritizuje Grécko za hromadné vysťahovanie migrantov



Rada Európy (RE) dnes oznámila, že vyzvala Grécko, aby zlepšilo situáciu v oblasti ľudských práv migrantov, ktorí na jeho území čelia zlému zaobchádzaniu úradov ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Brusel/Štrasburg 14. januára (TASR) - Rada Európy (RE) dnes oznámila, že vyzvala Grécko, aby zlepšilo situáciu v oblasti ľudských práv migrantov, ktorí na jeho území čelia zlému zaobchádzaniu úradov a sú vystavení aj hromadnému vyhosťovaniu.


Komisár RE pre ľudské práva Nils Muižnieks dnes zverejnil list, ktorý ešte 5. decembra poslal gréckemu ministrovi pre verejný poriadok a ochranu občana Nikolaosovi Dendiasovi a ministrovi námornej dopravy a morských záležitostí Miltiadisovi Varviciotisovi. V liste pre ministrov Muižnieks vyjadril obavy Rady Európy v súvislosti s veľkým počtom hlásení o hromadnom vyhosťovaní imigrantov z Grécka, vrátane veľkého počtu Sýrčanov, ktorí utekajú z domova pred vojnou a násilím. RE má taktiež správy o zlom zaobchádzaní s migrantmi zo strany členov pobrežnej stráže a hraničnej polície, čo zasahuje do oblasti ľudských práv.

"Vyzývam grécke orgány, aby vykonali účinné vyšetrovanie ohľadom všetkých zaznamenaných incidentov a aby prijali všetky potrebné opatrenia s cieľom zabrániť opakovaniu takýchto prípadov," uviedol Muižnieks pre médiá.

Komisár oznámil, že berie na vedomie nedávne prijatie nových legislatívnych opatrení zameraných na ochranu migrantov, vrátane maloletých osôb a ich lepší prístup k zdravotnej a sociálnej starostlivosti v prijímacích centrách. Zároveň však zdôraznil, že hromadné vyhosťovanie cudzincov je porušením medzinárodnej a európskej legislatívy v oblasti ochrany ľudských práv, pričom Grécko porušuje aj zásady zakotvené v Dohovore OSN o utečencoch.

"Okrem toho hromadné vyhosťovanie migrantov je neúčinné aj vzhľadom k tomu, že ľuďom, ktorí čelia zúfalej situácii naozaj nemožno zabrániť v migrácii. Ak chce presadzovať svoje záväzky v oblasti ľudských práv, Grécko musí radikálne zmeniť svoju migračnú politiku a prax," zdôraznil Muižnieks.

To je podľa komisára o to nevyhnutnejšie, že Grécko od 1. januára prevzalo polročné predsedníctvo v EÚ a tým aj nové povinnosti na celoeurópskej úrovni.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Českí vedci testujú na myšiach protirakovinovú vakcínu
<< predchádzajúci článok
SaS: Vyzýva premiéra, aby odvolal D. Čaploviča z postu ministra