Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. apríla 2010

R. SOBOTA: Na meningitídu zomreli dve osoby



Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Rimavskej Sobote v posledných dňoch minulého mesiaca zaevidoval dva prípady úmrtia na infekčné ochorenie ...



Zdieľať
nemocnica Ilustračné foto SITA

RIMAVSKÁ SOBOTA 6. apríla (WEBNOVINY) - Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Rimavskej Sobote v posledných dňoch minulého mesiaca zaevidoval dva prípady úmrtia na infekčné ochorenie zápalu mozgových blán (meningitídu). Pre agentúru SITA to potvrdil regionálny hygienik v Rimavskej Sobote Dušan Béreš. Ako ďalej doplnil, posledný prípad takéhoto ochorenia, ktorý skončil úmrtím pacienta sa vyskytol pred dvomi rokmi v okrese Revúca.

Podľa slov regionálneho hygienika na zápal mozgových blán zomrelo minulý týždeň dojča a hneď na to dospelá žena. „Oba prípady sú predmetom intenzívneho epidemiologického šetrenia,“ povedal pre SITA Béreš. Ďalšie prípady ochorení podľa regionálneho hygienika Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote k dnešnému dňu nezaznamenal. „V predmetnej veci boli okamžite prijaté štandardné protiepidemické opatrenia,“ ubezpečil Béreš a dodal, že osoby, ktoré boli vytypované a ktoré mohli byť nakazené, sú pod zvýšeným zdravotníckym dohľadom a sú podrobené antibiotickej profylaxii.

Meningokoková meningitída patrí medzi závažné infekčné ochorenia, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou alebo priamym kontaktom s nosičom ochorenia. V rámci okresu Rimavská Sobota a Revúca minulý rok regionálny úrad verejného zdravotníctva nezaznamenal žiadny prípad takéhoto ochorenia. „V roku 2008 v okrese Rimavská Sobota to bol jeden prípad, ktorý skončil uzdravením. V okrese Revúca sa vyskytli štyri prípady, pričom jeden skončil smrťou,“ pripomenul Béreš.

Medzi najrizikovejšie skupiny, okrem osôb v úzkom styku s chorým, patria hlavne deti do štyroch rokov a tínedžeri. Choroba sa môže začať neurčitými príznakmi, ako sú bolesti hlavy, teplota, zvracanie a u menších detí kŕče. U niektorých pacientov s ťažkým priebehom sa na koži objavia prejavy podkožného krvácania. Život pacientovi pritom zachráni iba včasná hospitalizácia. Od objavenia sa všeobecných prejavov ochorenia podobných bežnej chrípke po zlyhanie viacerých orgánov prejde niekedy iba zopár hodín.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SMER-SD trvá na nemennosti Zákonníka práce
<< predchádzajúci článok
USA: Jadrové zbrane len za mimoriadnych okolností