Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. februára 2014

R. Kaliňák: Volebné pravidlá pôjdu do parlamentu v marci



O nových volebných kódexoch bude parlament rokovať už na nasledujúcej, marcovej schôdzi Národnej rady SR. V dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu ...



Zdieľať
Robert Kaliňák Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 8. februára (TASR) - O nových volebných kódexoch bude parlament rokovať už na nasledujúcej, marcovej schôdzi Národnej rady SR. V dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to vyhlásil minister vnútra Robert Kaliňák.


Legislatíva bola pôvodne pripravená už v lete 2013, v predkladanej forme s ňou však nesúhlasila opozícia. Kaliňák preto hľadal konsenzus rokovaním s opozičnými politickými stranami. "Začali sme rokovať so šiestimi stranami, teraz je ich desať. Opozícia sa štiepi delením," poznamenal s tým, že napriek tomu sa podarilo dostať blízko k definitívnej dohode.

"Máme to pri konci, dohoda je na všetkých bodoch. Predpokladám, že na marcovej schôdzi by tento zákon mohol byť schválený," konštatoval Kaliňák. Zároveň ale pripustil, že mu jednotlivé strany chceli ešte predložiť presnejšie predstavy o definícii kontrolného volebného orgánu. "Zatiaľ som žiadne návrhy nedostal, ale verím, že čoskoro prídu," poznamenal.

Ak by parlament postupoval podľa Kaliňákových očakávaní, v marci by mohol splniť svoj sľub o zladení volebných pravidiel tak v oblasti samotných volieb, ako aj v oblasti predvolebných kampaní.

Čo sa týka ďalších plánovaných legislatívnych zmien, podľa Kaliňáka by sa ešte "túto jar" mal dostať do NR SR zákon o oznamovaní korupcie. "Whistleblowering je pripravený, ide do medzirezortného pripomienkového konania," povedal.

"Na základe gorilích protestov každá politická strana podpísala určité záväzky. Napríklad aj financovanie politických strán," reagoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár. "My sme na základe toho pripravili návrh zákona, ktorý bol prekonzultovaný aj s mimovládnymi organizáciami. Keď sme dali návrh do parlamentu, poslanci Smeru to z parlamentu vyhodili," dodal s tým, že aspoň financovanie kampaní prostredníctvom transparentných účtov prevzalo do svojho vlastného návrhu ministerstvo vnútra. Upozornil, že napríklad KDH chcelo presadiť zákon o lobingu, Smer-SD to však neumožnil.

Kaliňák reagoval, že Most-Híd bol dva roky vo vláde a normu, ktorú teraz predkladal v opozícii, mohol ľahko presadiť ešte vtedy, z vládnej pozície. "Dva roky ste mali priestor všetky tieto návrhy predložiť a schváliť, mali ste tie hlasy. Vtedy ste odvahu nemali," povedal.

Bugár: Niektoré návrhy neprechádzali práve preto, že sme boli štvorkoalícia

Béla Bugár Foto: TASR
"Naša vtedajšia koalícia bola (zo strany Smeru-SD, pozn. TASR) označovaná s rehotom za zlepenec. Niektoré návrhy neprechádzali práve preto, že sme boli štvorkoalícia. Vy ste sami, máte 83 poslancov, za dva roky ste mohli realizovať aj zlaté z neba," konštatoval Bugár.

Kaliňák reagoval aj na kritiku opozície v kauze emisie. "Situácia bola spletitá aj v roku 2008 a predseda vlády Robert Fico veľmi tvrdo zakročil. Dokonca dvakrát vymenil ministrov, potom SNS zobral rezort," upozornil s tým, že v politickej rovine Smer-SD reagoval na problém okamžite, ako vznikol.

Na úrovni vyšetrovania zo strany orgánov činných v trestnom konaní v tomto čase vyšli požiadavky na informácie zo švajčiarskej strany, ktoré potom dostali zodpovedné orgány k dispozícii už v čase vládnutia kabinetu Ivety Radičovej.

"Začali sme žiadať informácie, ktoré prišli v roku 2010 a 2011, preto som prekvapený, že sa téma začína otvárať teraz pred prezidentskými voľbami. Tieto informácie mala dnešná opozícia k dispozícii, keď bola vo vláde. Dva roky šetrili tento prípad a neurobili nič," vyhlásil Kaliňák s tým, že podľa neho ide o evidentnú snahu využiť kauzu v prezidentskej kampani.

"Na rozdiel od vás, my sme nikdy nezasahovali do vyšetrovania," reagoval Bugár. "Prebiehalo až do jesene 2013. Vtedy sa zastavilo s tým, že skutok nie je trestným činom," konštatoval. Práve toto zastavenie vyšetrovania je podľa neho dôvodom, prečo sa opozícia ku kauze vyjadruje.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ukrajinec, ktorý chcel uniesť lietadlo, žiadal prepustenie aktivistov
<< predchádzajúci článok
Pri barikádach v Kyjeve protestovali oponenti protivládnych protestov