Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. septembra 2015

R. FICO: Žaloba pre povinné kvóty pomôže ujasniť viaceré veci



Na snímke predseda vlády SR Robert Fico, archívne foto.



Zdieľať
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico, archívne foto. Foto: TASR - Štefan Puškáš
Bratislava 27. septembra (TASR) – Plánovaná žaloba na Európsku komisiu pre povinné kvóty podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) nepoškodí dobré meno Slovenska v zahraničí. Naopak, je správnym krokom, pretože pomôže ujasniť viaceré veci.


"Napríklad, či v takto závažných otázkach suverenity mali právo rozhodnúť ministri vnútra EÚ," povedal dnes v diskusnej relácii O 5 minút 12. Kvóty prijali ministri väčšinovým rozhodnutím pred summitom v Bruseli, kde by sa o nich muselo rozhodnúť na základe konsenzu.

Vláda SR podľa premiéra žalobou, ktorú podá na Súdny dvor v Luxemburgu, iba využíva dostupné možnosti. Preto by ju za to nikto nemal odsudzovať. "Je to legitímny krok, na ktorý máme nárok. Nezačíname vojenský útok. Žaloby sa bežne podávajú na európsky súd," podotkol.

Slovensko podá žalobu v lehote dvoch mesiacov od vyhlásenia rozhodnutia ministrov vnútra EÚ. "Ako suverénna krajina odmietame diktát väčšiny," uviedol. Fakt, že Poľsko, krajina z V4, proti kvótam nakoniec nezahlasovala, označil za "vec politických kuloárov v krajine".

Predseda opozičnej strany KDH Ján Figeľ by do žaloby nešiel. "Je to platný právny stav. To je fakt, ktorý treba vnímať a hľadať spôsob, čo s tým ďalej robiť," uviedol. Poľsko podľa neho za kvóty zahlasovalo, pretože si vybojovalo prijateľné podmienky.

Avizovanou žalobou si podľa Figeľa zhoršujeme pozíciu v krajinách EÚ a dostávame sa do izolácie. "Neurobí to ani susedné Česko ani žiadna z krajín, ktorá bola proti kvótam," zdôraznil. Jej podanie je však vec súčasnej vlády.

Fico sa však spolu s Figeľom zhodli, že povinné kvóty sú nezmyselné. Riešenie vidia v dobrovoľnom prijímaní žiadateľov o azyl a riešení situácie v krajinách, z ktorých ľudia utekajú. Obaja hovoria o potrebe pomáhať najmä vojnovým utečencom.

Sýrsky lekár, ktorý na Slovensku žije takmer 40 rokov, v relácii cez telemost povedal, že súčasní utečenci, s ktorými prišiel do kontaktu, utekali za zárobkom a nie pred vojnou. "Mnohí z nich sa skrývajú za zúfalých občanov Sýrie, no viacerí majú lepšie smartfóny ako my tu na Slovensku," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na pokrytí spotreby elektriny sa vlani najviac podieľali jadrové bloky
<< predchádzajúci článok
Kľúčová úloha šéfa Volkswagenu Müllera: Musí vyriešiť škandál