Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. mája 2014

R. FICO: Slovensko sa do procedúry nadmerného deficitu nevráti



Očakávané opustenie procedúry nadmerného deficitu je niečo ako značka kvality a Slovenskej republike prinesie veľké výhody na finančných trhoch.



Zdieľať
Bratislava 11. mája (TASR) - Očakávané opustenie procedúry nadmerného deficitu je niečo ako značka kvality a Slovenskej republike prinesie veľké výhody na finančných trhoch.

Robert Fico Foto: TASR

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) nepredpokladá návrat Slovenska do tejto procedúry ani po zmene pravidiel Eurostatu pre výpočet deficitu. Uviedol to v dnešnej relácii RTVS O päť minút dvanásť.

"Nie je to tak," reagoval premiér na otázku, či po očakávanom vyradení Slovenska z procedúry nadmerného deficitu nehrozí, že nás do nej vrátia nové pravidlá Eurostatu. "Veľmi dôležité je, či Európska komisia (EK) vidí udržateľnosť, či to, čo sme urobili za dva roky, vydrží dlhšie ako len nejaké krátke obdobie. Toto nie je iba hodnotenie zo strany EK, takto je Slovensko vnímané aj v OECD a takto udržateľnosť verejných financií vníma aj rozpočtová, fiškálna rada," dodal Fico.

"Toto je najvýznamnejšie konštatovanie, že nám veria v tom, čo sme urobili a veria nám, že sme to schopní udržať a dokonca ísť ešte ďalej. Ak toto rozhodnutie padne, že budeme vyradení z procedúry nadmerného deficitu, bude to pre nás znamenať obrovské výhody na finančných trhoch," zdôraznil premiér. Upozornil, že väčšina krajín Európskej únie má stále deficit vyšší ako 3 %.

Ján Fígeľ Foto: TASR/Martin Baumann
"Ja to tak optimisticky nevidím," reagoval predseda KDH Ján Figeľ. "Vychádzal by som zo stanoviska Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorú sme zriadili v roku 2011 na základe ústavného zákona. Tieto riziká hodnotí tak, že čo sa týka deficitu, ten vďaka novej upravenej metodike, ktorá nabehne tohto roku, môže vzrásť až o pol percentuálneho bodu. Toto je najhorší alebo najsilnejší variant," povedal s tým, že aj keby bol nárast deficitu len polovičný oproti tomuto krajnému variantu, Slovensko je na hranici 3-% deficitu.

"Nemôžu nás vrátiť naspäť," oponoval premiér s tým, že ak EK verí konsolidácii na Slovensku, nevráti ho naspäť do procedúry nadmerného deficitu pre formálny problém. Dodal, že prognóza hospodárskeho rastu na Slovensku na budúci rok je vyššia ako 3 %, čo by samo osebe malo pomôcť napríklad pri tvorbe pracovných miest.

Výhodou Smeru-SD je podľa Figeľa jednofarebná vláda a väčšina v parlamente, ktorá mu umožňuje veľmi rýchlo realizovať rôzne opatrenia. "Žiaľ, práve výsledky, ktoré na jednej strane navodzujú dojem dobrého vysvedčenia, v hĺbke nie sú také, aké by mali byť," dodal. "Ľudia sa zo štatistík nenajedia," poznamenal. Problém Slovenska je podľa neho v dlhodobo vysokej nezamestnanosti a rastúcom štátnom dlhu. "Bez naštartovanie tvorivého procesu, ktorý ide len cez zamestnanosť a podnikanie, Slovensko neskonsolidujeme," dodal.

"Pán premiér, hovoríte uisťujúco, ale veď minulý rok uisťoval minister financií, že Slovensko neprekročí 55-% hranicu verejného dlhu v pomere k HDP a už sa to stalo," upozornil Figeľ.

"Tu sa robí nejaká fáma okolo verejného dlhu. Hovorí EK, OECD, rozpočtová rada a ďalší, že dlh na Slovensku začne postupne klesať? Hovorí," reagoval premiér. "Je tu jasná tendencia poklesu verejného dlhu už v roku 2017. Tak je to naplánované. V tomto nám veria aj medzinárodné inštitúcie a hovoria o dlhodobej udržateľnosti verejných financií na Slovensku," dodal predseda vlády. Nepredpokladá, že by slovenský dlh niekedy v budúcnosti prekročil 57-% hranicu, čo by znamenalo povinnosť zostaviť vyrovnaný rozpočet.

Podľa Figeľa nie sú opatrenia vlády na podporu zamestnanosti zásadné. "Sú skôr kozmetické," povedal s tým, že v tejto oblasti očakáva v najbližších rokoch "skôr stagnáciu".

"Je evidentné, že je tu mierny pokles nezamestnanosti a je rozdiel, čo bolo v marci 2012, keď ste vy končili vo vláde a dnešným stavom," reagoval Fico.

"Ústredie práce hodnotilo pri výmene vlády nezamestnanosť na úrovni 13,4 %, teraz, za posledný kvartál, končila na úrovni 13,3 %," oponoval Figeľ. "Tá jedna desatinka percentuálneho bodu, to sú skôr triky, vyškrtávanie ľudí, respektíve platenie dlhodobo neudržateľných pracovných miest za drahé eurofondy," vyhlásil predseda KDH.

Podľa Roberta Fica je na Slovensku dlhé roky stabilná skupina 7 až 8 % ľudí, ktorí sú z dlhodobého hľadiska ťažko zamestnateľní. "Pri vyše 13-% nezamestnanosti sa teda bavíme o štyroch - piatich percentách ľudí, ktorým treba nájsť nejakú robotu," poznamenal. Najkritickejšie sú podľa neho kategórie ľudí do 29 a nad 50 rokov. Nezamestnanosť mladých ľudí podľa premiéra pomáhajú znižovať aj eurofondy. "Samotná EÚ označila nezamestnanosť mladých ľudí za najväčší problém," povedal s tým, že Slovensko bude na tento cieľ čerpať z eurofondov 200 miliónov eur.

"Dotovať aj (minimálnu, pozn. TASR) mzdu, aj odvody vedie k špekulatívnemu krátkodobému zamestnávaniu," oponoval Figeľ. "Je to 50 miliónov a 50 miliónov na budúci rok, 100 miliónov na, podľa mňa, neudržateľné pracovné miesta. Keby sme tieto financie zamerali len na odvody s tým, že mzdu hradí zamestnávateľ, tak by to prinieslo štyrikrát takýto objem (podporených pracovných miest, pozn. TASR) a hlavne menej špekulatívneho správania sa zamestnávateľov," povedal Figeľ. "Je to ekonomicky zdravší vzťah," zdôraznil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
I. BELOHORSKÁ: EÚ nám nediktovala nič, čo sme sami neschválili
<< predchádzajúci článok
Náklady firmy Heinz spojené s prepúšťaním dosiahnu až 93 miliónov USD