Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

17. októbra 2015

Pytliakom vypálili rybník v Gabčíkove ekokoše



Rybník, ilustračné foto



Zdieľať
Rybník, ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
 
Gabčíkovo 17. októbra (TASR) - Opatrenia Vodného diela Gabčíkovo (VDG) priniesli úspešné výsledky. Od minulého leta, kedy boli na hrádzach odpadového kanála osadené súvislé múry z ekokošov, počet pytliakov na Dunaji klesol v tomto úseku na minimum. Povedala to TASR hovorkyňa podniku Vodohospodárska výstavba (VV), š. p., Diana Migaľová Baschierová.


„Oblasť VDG je obľúbenou lokalitou rybárov, ale aj pytliakov. Jedného z nich vo štvrtok (15. 10.) prichytila rybárska stráž priamo pri čine, keď nezákonným spôsobom lovil ryby na pravej strane odpadového kanála vodného diela. Tridsaťročného daňového poradcu z Bratislavy odovzdali polícii. Tá prípad vyšetruje ako prečin pytliactva. Muž ryby lovil v objekte VDG nepovoleným spôsobom,“ ozrejmila hovorkyňa s tým, že podobných prípadov bolo v minulosti mnohonásobne viac. Pytliakov často nebolo možné prichytiť pri čine, a to aj z toho dôvodu, že sa k vode dostali cez hrádzu odpadového kanála vodného diela až autami. Pri podozrení, že sa blíži rybárska stráž, ihneď ušli priľahlými lesnými cestičkami. Po tom, čo pred rokom VV, ako správca diela, prijala potrebné opatrenia, znížil sa počet pytliakov v oblasti na minimum.

Podľa ďalších slov Baschierovej odpadový kanál, kde sa spomínaný incident odohral, je stavebným objektom, ktorý je súčasťou VDG. Vlani bola na poslednom jeho úseku dobudovaná hrádza. Z celkových 100 km hrádzí vodného diela bol tento 5,3 km dlhý úsek poslednou časťou, ktorá ešte nebola dobudovaná v zmysle kolaudačného rozhodnutia. V tejto lokalite sa robila úprava koruny hrádze, jej navýšenie a doplnenie. Vybudovala sa tiež asfalto-betónová cesta. Pozdĺž nej sa realizovala stavba súvislého múru tvoreného ekokošmi. Ten plní funkciu zabránenia vstupu nepovolených vozidiel na hrádzu. Nelegálne vjazdy na hrádzu boli zaznamenané prevažne z poľných a lesných ciest, ktorých výjazdy sú krížom na korunu hrádze.

„Múr, ako aj rampy osadené pri vstupoch na hrádzu plnia tiež významnú funkciu pri predchádzaní škodám na životnom prostredí v danej oblasti. Často sa totiž stávalo, že sa po hrádzi denne prehnalo aj 20 vozidiel bez oprávnenia na jej použitie, čo je ročne až 7300 vozidiel. Okrem áut bez povolenia prejazdu šlo tiež o štvorkolky a motocykle, na ktorých si vodiči chodili skúšať svoje terénne schopnosti. Hrádza sa pritom mnohými necitlivými prejazdmi poškodzovala,“ vysvetlila hovorkyňa s tým, že rok po osadení ekokošov pozdĺž hrádze sa potvrdilo, že plnia svoj účel presne tak, ako sa od nich očakávalo. Chránia korunu hrádze, spĺňajú všetky podmienky ekologickej stavby, nezaťažujú životné prostredie a pomáhajú chrániť objekt vodného diela pred nepovolenými zásahmi. „Toto opatrenie má dostatočnú pevnosť a odolnosť voči nárazom. Zároveň je vodopriepustné, nezasahuje negatívne do prírody a nenarušuje teleso hrádze,“ uzavrela Baschierová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Firmy budú vďaka prípadom ako Apollo pri kanceláriách opatrnejšie
<< predchádzajúci článok
Kechnec má problém dobudovať druhú časť sociálno-zdravotného komplexu