Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. decembra 2016

Pyrotechnika ruší zvieratá v prírode, odborníci radia použiť prskavky



Hluk z delobuchov a ohňostrojov ruší zvieratá vo voľnej prírode. Ľudia by preto mali Silvester tráviť ohľaduplne, radí organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Nie jeden raz sa podľa ...



Zdieľať
Foto: TASR
Bratislava 30. decembra (TASR) - Hluk z delobuchov a ohňostrojov ruší zvieratá vo voľnej prírode. Ľudia by preto mali Silvester tráviť ohľaduplne, radí organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Nie jeden raz sa podľa nej stalo, že pre pyrotechniku uhynuli desiatky či stovky vtákov.


Namiesto nej treba zvoliť prskavky alebo sviečky. "Ak sa človek pyrotechniky nedokáže vzdať, možno siahnuť po takej, ktorá má z hľadiska hlučnosti a svetelných efektov malý dosah, treba sa riadiť návodom na použitie, pokyny často obsahujú aj zásady pre ochranu domácich zvierat a voľne žijúcich živočíchov," povedal Jozef Chavko z RPS.

Pyrotechniku radí nepoužívať v blízkosti lokalít, kde sa môže ukrývať vtáctvo či iné zvieratá. "Vyhnúť sa treba porastom stromov či kríkov, vodným plochám, parkom, cintorínom, záhradám," vysvetlil ornitológ. Odpad vzniknutý použitím pyrotechniky odporúča odstrániť.

Výbuchy pyrotechniky a svetelné efekty sú pre zvieratá "doslova šokom". "Aj pre sovy, ktoré bežne žijú v mestskom prostredí, je Silvester extrémom, ktorý nedokážu nijako zvládnuť," uviedol Chavko. Podobne je to aj u mačiek a psov, ktoré počujú mnohonásobne lepšie ako človek.

V tme sa rozospaté vtáky orientujú ťažšie, napríklad sýkorky, brhlíky, kôrovníky. "Následné nočné prelety môžu spôsobiť zbytočnú stratu tukových, ako aj energetických zásob, nazbieraných počas krátkeho zimného dňa, čo môže byť pre zimujúce vtáctvo nebezpečné," vysvetlil Chavko. Odvolal sa pritom na štúdiu švajčiarskych ornitológov robenú na Ženevskom a Bodamskom jazere, kde sa zameriavali na vplyv silvestrovského ohňostroja na vodné vtáctvo. "Odborníci potvrdili pokles vtáctva medzi 31. decembrom a 1. januárom na približne polovicu," informoval Chavko.

Vtáctvo podľa výsledkov štúdie mohutne opúšťalo hlučné miesta a hľadalo pokojnejšie územia, pričom odlet z rušivých miest bol masívny. "V priebehu niekoľkých minút opustilo lokalitu až 4000 vtákov. Je teda zrejmé, že kým sa niektorí ľudia pri hlučných a svetelných efektoch zabávajú, vtáctvo a iné živočíchy trpia," dodáva RPS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OSN môže pre svoj jedinečný štatút prijímať opatrenia aj v 21. storočí
<< predchádzajúci článok
Kniha o vývoji gramoplatní prezentuje významných hudobných interpretov