Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. októbra 2016

Putovná výstava Holokaust na Slovensku zavíta do stredných škôl



Ilustračné foto. Foto: TASR/Adriána Antošková



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Adriána Antošková


Dunajská Streda 4. októbra (TASR) - Žitnoostrovské osvetové stredisko (ŽOS) v Dunajskej Strede, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, zabezpečilo putovnú výstavu Holokaust na Slovensku - pracovný tábor Židov v Seredi. Je inštalovaná na prenosných veľkoplošných baneroch v slovenskom i maďarskom jazyku. Návštevníci sa prostredníctvom nej dozvedia, ako bol zriadený pracovný tábor v Seredi, ktorý sa postupom času životnými podmienkami už približoval ku koncentračnému. Okrem faktografických informácií boli sprístupnené aj historické fotografie z tábora. Expozíciu zapožičalo Galantské osvetové stredisko, ktoré ju pripravilo z archívnych podkladov. TASR informovala riaditeľka ŽOS Jana Svetlovská.

Podľa jej ďalších slov pracovný tábor v Seredi zriadili 30. septembra 1941 v časti vojenského objektu a fungoval do konca vojny. "Sústredili tam Židov z takmer celého západného Slovenska. V súčasnosti je v objekte zriadené múzeum ako pietna pamiatka na obdobie holokaustu," priblížila Svetlovská s tým, že v Dunajskej Strede snaha oboznamovať študentov so židovskými pamiatkami a spoznávaním židovskej kultúry nie je nová. Každoročne v spolupráci s riaditeľom Židovského múzea v Bratislave Pavlom Mešťanom a jeho spolupracovníkmi pripravujú kultúrne inštitúcie a Gymnázium L. Dúbravu v Dunajskej Strede prednášky, besedy a výstavy pre študentov.

"V posledný septembrový týždeň inštalovali výstavu v priestoroch dunajskostredskej Žitnoostrovskej knižnice. V spolupráci s miestnou Základnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Domom Matice slovenskej zorganizovali aj odbornú prednášku. Medzi študentov Gymnázia L. Dúbravu a Súkromnej strednej odbornej školy J. Ozorákovej v Dunajskej Strede, pedagógov, ale aj zástupcov verejnosti prišla lektorka Viera Kamenická, pracovníčka Múzea židovskej kultúry Slovenského národného múzea v Bratislave. Jej rozprávanie vzbudilo veľkú pozornosť. S dojatím sa prítomným vyznala, ako hlboko sa pracovný tábor v Seredi týka jej rodiny a jej osobného života," opísala riaditeľka ŽOS.

Dodala, že téma holokaustu je zaradená aj do osnov vyučovacieho procesu, ale stretnúť sa s touto problematikou mimo školy a učebníc je silný zážitok. Zdôraznila, že Kamenická vo svojej prednáške venovala podstatnú časť aj ojedinelostiam židovskej kultúry, židovským rodinným tradíciám a rôznym zaujímavostiam zo života Židov. Vysvetlila prítomným, čo sa skrýva za slovom kóšer, na čo slúži svietnik Menora, čo znamená Chanuka, Pésach a ďalšie náboženské aj svetské pojmy.

Putovnú výstavu, ktorú organizačne zabezpečuje odborná metodička ŽOS Erika Sínová, v priebehu októbra a novembra inštalujú v priestoroch stredných škôl celého Dunajskostredského okresu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hasiči budú cvičiť na Donovaloch, skúsia si evakuáciu lanovky
<< predchádzajúci článok
Na horách v ČR napadne až 30 centimetrov snehu, varujú meteorológovia