Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. októbra 2014

Putin vysvetľoval Merkelovej krízu s plynom ceruzkou v ruke



Stretnutie Angely Merkelovej s Vladimirom Putinom



Zdieľať
Stretnutie Angely Merkelovej s Vladimirom Putinom Foto: TASR/AP
Miláno 17. októbra (TASR) - Rokovania prezidentov Ukrajiny a Ruska, ktoré sa dnes v Miláne konali za účasti lídrov štyroch najväčších krajín EÚ a vedenia EÚ, boli veľmi ťažké, plné nedorozumení a nezhôd, ale napriek tomu budú pokračovať, uviedol dnes hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.


Samotný Putin označil dnešné rokovania s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a lídrami EÚ za pozitívne. Podľa Reuters však napriek jeho komentáru, nebol dosiahnutý žiaden prielom v riešení krízy na Ukrajine.

"Je to dobré, bolo to pozitívne," vyhlásil s úsmevom Putin, ktorý si dnes - ako si všimli novinári - s Porošenkom podal na zvítanie ruku.

Putinov hovorca podľa agentúry TASS "s poľutovaním konštatoval, že u niektorých účastníkov rokovaní v Miláne badať neochotu pochopiť reálnu situáciu na juhovýchode Ukrajiny". Odmietol uviesť, o ktorých lídrov konkrétne ide, ale dodal, že sa "ani nepokúsili byť objektívni". Ich postoje Peskov označil za "predpojaté a nepružné".

Napriek tomu Peskov označil dnešné pracovné raňajky "za pomerne konštruktívne". Rokovania boli podľa neho "skutočne ťažké, plné rozporov, plné nepochopenia, ale nech je ako chce: ide sa ďalej a pokračuje výmena názorov".

Hostiteľ summitu ASEM, taliansky premiér Matteo Renzi, po ranných rokovaniach uviedol, že rozhovory medzi lídrami Ruska a Ukrajiny o realizácii mierového plánu pre východ Ukrajiny boli konštruktívne, ale veľké názorové rozdiely pretrvávajú. Podľa DPA Renzi konštatoval, že v riešení konfliktu na Ukrajine bol zaznamenaný "krok vpred". Vyhlásil tiež, že európskym lídrom záleží aj na tom, aby sa Rusko vrátilo na medzinárodnú politickú scénu.

Stretnutie Angely Merkelovej s Petrom Porošenkom Foto: TASR/AP


EÚ nezruší sankcie, ak Rusko nesplní svoje záväzky

Britský premiér David Cameron na stretnutí s novinármi tlmočil Putinovo stanovisko, že si neželá rozdelenie Ukrajiny ani zmrazenie tamojšej krízy. Cameron však súčasne upozornil, že ak Rusko nesplní svoje záväzky ohľadom situácie na Ukrajine, EÚ nezruší sankcie, ktoré naň uvalila za údajné podnecovanie separatistických tendencií v oblasti Donbasu a po anexii Krymského polostrova.

Po skončení summitu ASEM sa uskutoční ešte schôdzka v tzv. normandskom formáte, na ktorej sa Putin stretne s Porošenkom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

Peskov sa dnes vrátil aj k nočným rokovaniam Putina s Merkelovou, keď uvihttp://www.teraz.sk/templates/malina/img/button-i.pngedol, že ruský prezident jej problémy s dodávkami ruského zemného plynu na Ukrajinu "vysvetľoval s ceruzkou v ruke", ktorou na "papier písal číslice".

Putinov hovorca v tejto súvislosti pripomenul analogický prípad, ktorý sa týka dodávok poľského uhlia na Ukrajinu, keď "Varšava (vo štvrtok) veľmi živo reagovala na oznámenie z Kyjeva, že chcú prakticky bezplatne dostávať uhlie z Poľska". "Toto je asi najlepšia ilustrácia situácie, ktorá je aj v obchode s plynom," uviedol Peskov.

Kremeľský hovorca dodal, že na západných partnerov toto porovnanie urobilo dojem, niektorí "dokonca neskrývali šok", ale "napriek tomu (naďalej) vyjadrujú plné pochopenie pre želanie (Ukrajiny) dostávať plyn zadarmo".

Podľa Peskova sa v kuloároch ASEM rokuje aj o plynovej kauze. Putina totiž v Miláne sprevádza minister energetiky Alexandr Novak a šéf plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanec Huba navrhuje zvýšiť ústavnú ochranu prírody a krajiny
<< predchádzajúci článok
Dvaja Prievidžania napadli muža a ukradli mu zlatú reťaz