Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2016

Putin odpovedal na otázky občanov, pýtalo sa aj dvanásťročné dievčatko



Ruský prezident Vladimir Putin prichádza na televízne vystúpenie 14. apríla 2016 v Moskve.



Zdieľať
Ruský prezident Vladimir Putin prichádza na televízne vystúpenie 14. apríla 2016 v Moskve. Foto: TASR/AP
Moskva 14. apríla (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin sa dnes postavil pred televízne kamery, aby v priamom prenose zodpovedal na otázky obyvateľov. Podľa agentúry Bloomberg ide o tradičný niekoľkohodinový maratón otázok a odpovedí. Putinovi prišlo vyše 2,3 milióna otázok, ktoré sa dotýkali všetkých oblastí života, či už išlo o ekonomické problémy doma alebo o situáciu v Sýrii a na Ukrajine.


Putin na otázku o hospodárskej situácii odpovedal, že krajina by nemala tlačiť peniaze, ale zmeniť štruktúru ekonomiky. Rusov zaujímal stav finančných rezerv. Podľa prezidenta by vydržali štyri roky, pokiaľ by sa míňali rovnakým tempom ako vlani a vláda ich nedoplnila. "Plánujeme však, že ekonomika bude budúci rok rásť a nebudeme musieť vyčerpať z rezerv také sumy ako doteraz," cituje ho agentúra Reuters.

Putin informoval, že hrubý domáci produkt vlani klesol o 3,7 % a v tomto roku očakáva ďalší mierny pokles o 0,3 %. "Budúci rok však očakávame rast o 1,4 %," dodala hlava štátu. Na otázku o mzdových nedoplatkoch Putin odpovedal, že mnohé spoločnosti neplatia ľudí v snahe ochrániť pracovné miesta.

Cesty a potraviny

Rusi sa pýtali aj na výrazné zdražovanie potravín, ktoré Putin prisúdil snahe vykompenzovať západné sankcie pre anexiu Krymu. "Do určitej miery je zdražovanie potravín výsledkom opatrení, ktoré sme v súvislosti so západnými sankciami prijali s cieľom rozvinúť poľnohospodársky sektor," vysvetlil Putin. Podľa neho je však zdražovanie potravín len dočasné a postupne sa stabilizujú.

Podľa agentúry AP prvá otázka prišla od ženy zo Sibíri, ktorú zaujímal spôsob riešenia dezolátneho stavu mnohých ciest v Rusku. "Množstvo zdrojov sa použilo nevhodným spôsobom. To sa musí zmeniť," povedal Putin.

Putin počas rozhovoru s občanmi vyzdvihol liberálne orientovaného bývalého ministra financií Alexeja Kudrina a označil ho za jedného z najužitočnejších odborníkov. "Dohodli sme sa, že bude aktívnejšie pracovať v prezidentskej expertnej rade a možno sa stane jedným z jej viceprezidentov," dodal.

Voľby sa blížia

Ruský prezident využíva túto televíznu show, aby dokázal, že je v kontakte s verejnosťou. V septembri sa v Rusku konajú parlamentné voľby a pre Putina pôjde o najväčší test obľúbenosti od roku 2012, keď sa vrátil do Kremľa. Jeho cieľom je upokojiť obyvateľov, ktorí pociťujú dôsledky najdlhšieho ekonomického poklesu počas 16-ročného vládnutia Putina.

Kým Rusi počas prvých funkčných období Putina zažili rast životnej úrovne, vlani sa počet ľudí pod hranicou chudoby zvýšil o 3,1 milióna na 19,2 milióna, čo je najviac od roku 2006. A hoci Putinove preferencie stále presahujú 80 %, podľa januárového prieskumu verejnej mienky len 45 % obyvateľov verí, že krajina je na správnej ceste. Ide o najnižšie percento za posledné dva roky.

Turecko ako priateľ

Rusko stále nazerá na Turecko ako na svojho priateľa, má však problémy s niektorými z tamojších politikov. Ruský prezident Vladimir Putin to povedal dnes počas tradičného televízneho programu, v ktorom raz do roka odpovedá naživo na otázky občanov.

Podľa jeho vyjadrenia, ktoré priniesla agentúra Reuters, Rusi "majú problémy s niekoľkými (tureckými) politikmi, ktorých správanie považujú za nevhodné". Putin tiež povedal, že Turecko nie je bezpečnou krajinou pre ruských dovolenkárov a zatiaľ je priskoro hovoriť o obnovení leteckého spojenia medzi Tureckom a Ruskom.

Ruský prezident varoval, že na juhu Turecka prakticky zúri občianska vojna, a obvinil turecké vedenie zo spolupráce s radikálnymi skupinami namiesto toho, aby proti nim bojovalo.

Vzťahy medzi Ruskom a Tureckom sa výrazne zhoršili vlani v novembri, keď počas misie na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom turecká stíhačka zostrelila ruský stíhací bombardér Su-24. Moskva po tomto incidente zaviedla voči Turecku sériu najmä ekonomických sankcií a súčasne obvinila Ankaru z finančnej podpory teroristickej organizácie Islamský štát. Rusko a Turecko majú navyše odlišný postoj k riešeniu sýrskej krízy.

Koho by zachránil

Vzťahov Ruska s okolitými krajinami sa týkala i otázka 12-ročného dievčaťa, ktoré sa Putina pýtalo, či by sa pokúsil zachrániť tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana alebo ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ak by sa topili, a koho z nich by zachraňoval skôr. Putin odpovedal sarkastickou poznámkou, že "ak sa niekto rozhodne, že sa utopí, nie je ho možné zachrániť".



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo Washingtone sa dnes začína séria stretnutí finančných elít sveta
<< predchádzajúci článok
PRIESKUM: Takmer 80 percent ľudí by volilo rovnakú stranu ako v marci