03. mája 2024

3.5.2024 (SITA.sk) -
Ruský vodca Vladimir Putin je „
paranoidný“ z údajného zámeru Západu obmedziť moc Ruska vo svete, čo ho vedie k tomu, že vynakladá historicky rekordné sumy na militarizáciu krajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Hlas Ameriky, povedala to popredná predstaviteľka amerických tajných služieb
Avril Hainesová.
„
Putin naďalej usudzuje, že Rusko je ohrozené, a takmer určite predpokladá, že väčšia, lepšie vybavená armáda privedie túto myšlienku k západnému a domácemu publiku. Putinove strategické ciele tiež zostávajú nezmenené. Naďalej považuje rozširovanie NATO a západnú podporu Ukrajine za potvrdenie jeho dlhodobého presvedčenia, že Spojené štáty a Európa sa snažia obmedziť Rusko,“ uviedla Hainesová.
Tá sa domnieva, že je s tým spojená „
určitá paranoja“.
Zároveň sa domnieva, že akcie
Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sú v skutočnosti zamerané na uistenie Ruska o opaku, ale Putinove rozhodnutia urýchlili udalosti, ktorým sa snažil vyhnúť, vrátane rozširovania aliancie, keď Fínsko a Švédsko, ktoré boli desaťročia neutrálne, vstúpili do NATO.
Hainesová vysvetlila, že šéf Kremľa zvýšil výdavky na obranu na takmer 7 % ruského hrubého domáceho produktu, čo je takmer dvojnásobok historického priemeru. Ruský obranný rozpočet v súčasnosti predstavuje približne 25 % všetkých federálnych výdavkov.
Zdroj: SITA.sk - Putin má „paranoidné obavy“, že Západ obmedzí moc Ruska vo svete. Vynakladá rekordné sumy na militarizáciu krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.