Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. októbra 2019

PS-Spolu predstavili návrhy Lex Hačšák



Na archívnej snímke (vľavo) Miroslav Beblavý a Michal Truban.



Zdieľať
Na archívnej snímke (vľavo) Miroslav Beblavý a Michal Truban. Foto: TASR Jaroslav Novák
Bratislava 23. októbra (TASR) – Zákaz krížového vlastníctva v zdravotníctve, teda zákaz vlastniť sieť lekární, poisťovňu aj zdravotnícke zariadenie, ale aj snaha vylúčiť vlastníctvo média a zároveň obchodovanie so štátom. O tom je dvojica návrhov zákonov Lex Haščák, ktoré v stredu predstavila koalícia PS-Spolu. Návrhy na obmedzenie moci oligarchov chce predložiť v decembri do parlamentu. Finančná skupina Penta ich vníma ako predvolebný populistický nezmysel neriešiaci problémy.


Lex Haščák v oblasti zdravotníctva má predchádzať tomu, aby ekonomicky silné skupiny získali v tomto rezorte silné postavenie a mohli ovplyvňovať pravidlá. Zabrániť má tomu, aby nebolo možné vlastniť zároveň sieť lekární, poisťovňu a veľké zdravotnícke zariadenia. Vlastníci si budú musieť vybrať, ktorú časť podnikania si nechajú a ktorú do dvoch rokov predajú. Počas prechodného obdobia, kým sa rozhodnú, budú mať poisťovne, poskytovatelia a lekárne povinnosť ponúknuť zmluvu s rovnakými podmienkami aj iným subjektom. Všetky zmluvy majú byť zverejnené na jednom portáli.

Návrh Lex Haščák v médiách charakterizuje prípady konfliktov záujmov, napríklad ak majiteľ médií bude majiteľom spoločnosti, ktorá opakovane a vo veľkom rozsahu využíva verejné zdroje. Týka sa to napríklad tých, ktorí vlastnia správcovské firmy v dôchodkových pilieroch, podnikateľov v zdravotníctve či tých, ktorí majú dlhodobé a vysoké zmluvy s verejným inštitúciami, ako v prípade diaľničného mýta.

Kľúčovú úlohu pri vymáhateľnosti oboch zákonov má zohrávať inštitút konečného užívateľa výhod, teda protischránkový zákon. Konanie o riešení konfliktu záujmov vlastníkov médií bude viesť Protimonopolný úrad (PMÚ) SR.

Prezentovaný návrh vníma Penta ako súčasť predvolebnej kampane a populistický nezmysel, ktorý nerieši súčasne problémy slovenského zdravotníctva. Podľa hovorcu Gabriela Tótha sa navrhujú opatrenia na základe udalostí spred takmer 15 rokov, ktoré však neriešia súčasné problémy a ohrozujú investície. "Vo svete je väčšia integrácia v zdravotníctve trendom, keďže preukázateľne zabezpečuje lepšie výsledky v liečbe a taktiež efektivitu systému. Na Slovensku pritom stále platí, že dominantné postavenie v slovenskom zdravotníctve má štát, ktorý je zároveň regulátor a aj vlastník väčšiny nemocníc a najväčšej zdravotnej poisťovne," skonštatoval Tóth.

Spoločnosť vo svojej reakcii poukazuje na to, že platby zdravotnej poisťovne Dôvera do siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare sú buď na úrovni alebo dokonca ešte nižšie ako sumy, ktoré dostávajú nemocnice od zvyšných poisťovní. Investície spoločnosti v oblasti zdravotníctva by mali dosiahnuť takmer pol miliardy eur.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SNS a Most-Híd: Schvaľovanie štátneho rozpočtu by nemalo byť ohrozené
<< predchádzajúci článok
V roku 1956 sa vzbúril maďarský ľud milujúci slobodu, vyhlásil Fidesz