Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. mája 2015

Prvý jún patrí deťom, podľa OSN ide aj o Svetový deň rodičov



Sviatok detí, známy pod oficiálnym názvom Medzinárodný deň detí (MDD), sa zvyčajne, ale nie všade, oslavuje 1. júna. Na Slovensku a v niektorých ďalších ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remiaš
Ženeva/Bratislava 30. mája (TASR) - Sviatok detí, známy pod oficiálnym názvom Medzinárodný deň detí (MDD), sa zvyčajne, ale nie všade, oslavuje 1. júna. Na Slovensku a v niektorých ďalších krajinách bývalého sovietskeho bloku sa slávi od roku 1952. Viaceré slovenské mestá na svojich internetových stránkach už avizujú program pre deti na ich sviatok. V roku 2015 pripadol 1. jún na pondelok, program v niektorých mestách je pripravený od piatku 29. mája a na víkend 30.-31. mája.


Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii A/RES/66/292 zo 17. septembra 2012 vyhlásilo 1. jún aj za Svetový deň rodičov s tým, aby sa zdôraznila úloha rodičov na celom svete.

Idea, aby vznikol Medzinárodný deň detí, siaha do roku 1925. Vtedy sa vo švajčiarskej Ženeve konala Svetová konferencia pre blaho detí. Delegáti z 54 štátov schválili deklaráciu, v ktorej sa zaoberali chudobou, detskou prácou, vzdelaním a ďalšími otázkami.

Vlády vo viacerých krajinách na základe programu konferencie zaviedli deň detí, aby im urobili radosť a poukázali na ich problémy. Nie je úplne jasné, prečo bol za sviatok detí zvolený 1. jún. Podľa jednej z verzií v roku 1925 čínsky generálny konzul v americkom meste San Francisco zhromaždil skupinu čínskych sirôt a pripravil im sviatok Festival člnov - drakov. Akcia sa konala práve 1. júna. V ten istý deň v Ženeve rokovali odborníci na Svetovej konferencii pre blaho detí. Rozhodne MDD patrí medzi obľúbené sviatky - tento deň ho slávia vo vyše 20 štátoch.

MDD nebol "komunistickým nápadom". Deň detí sa napríklad v USA prvýkrát oslavoval v San Francisku v roku 1925. V každom prípade v bývalom Sovietskom zväze sa školopovinným deťom 1. júna začínali letné prázdniny.

V iných štátoch sa sviatok detí spája s 20. novembrom a nazýva sa Svetový deň detí ale aj Svetový deň práv dieťaťa. Termín odporučilo Valné zhromaždenie OSN uznesením 836 (IX) zo 14. decembra 1954. V ten novembrový deň by si ľudia mali pripomínať bratstvo a porozumenie najmä medzi deťmi a mali by ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a usilovať sa zlepšovať podmienky ich života kdekoľvek na svete. VZ OSN schválilo 20. novembra 1959 Deklaráciu práv dieťaťa, presne o 30 rokov neskôr bol schválený Dohovor o právach dieťaťa.

Pri príležitosti MDD na Slovensku organizujú rôzne inštitúcie početné programy pre deti. Napríklad deň otvorených dverí, zábavné, kultúrne a ďalšie podujatia spojené s hrami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pred mešitou vo Phoenixe sa uskutočnila protimoslimská demonštrácia
<< predchádzajúci článok
Poslanci zo SaS chcú viac údajov o správcoch reštrukturalizácií