Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. novembra 2014

Prvé voľby od prevratu v Thajsku sa uskutočnia až v roku 2016



Thajskí vojaci dostávajú príkazy od svojho veliteľa (vľavo) počas hliadkovania v blízkosti provládnej demonštrácie na predmestí Bangkoku.



Zdieľať
Thajskí vojaci dostávajú príkazy od svojho veliteľa (vľavo) počas hliadkovania v blízkosti provládnej demonštrácie na predmestí Bangkoku. Foto: TASR/AP
Bangkok 27. novembra (TASR) - Prvé voľby v Thajsku po májovom vojenskom prevrate sa uskutočnia pravdepodobne až v roku 2016, potvrdil dnes predstaviteľ vojenskej vlády, ktorá pôvodne sľubovala návrat k demokracii v budúcom roku.


Premiér Prajut Čan-o-Ča, ktorý ako veliteľ ozbrojených síl viedol v máji tohto roka vojenský prevrat, už predtým naznačoval možné odloženie volieb plánovaných na koniec roka 2015, konštatovala v správe tlačová agentúra Reuters.

Vicepremiér a minister obrany Pravit Vongsuvan dnes uviedol, že voľby sa budú konať v roku 2016. K dôvodom podľa jeho slov patria opozícia voči junte a pomalá príprava novej ústavy.

"Budeme môcť zorganizovať voľby okolo začiatku roka 2016 po tom, ako bude vypracovaná ústava," povedal Pravit novinárom. Požiadal tiež o pochopenie pre odklad volieb. "Nežiadame veľa. Len rok na vyriešenie problémov z minulosti," vyhlásil.

Prajut načrtol rok reforiem, ktoré sú čiastočne zamerané na ukončenie politického vplyvu bývalého premiéra Thaksina Šinavatru. Armáda uviedla, že májový prevrat bol potrebný, aby sa zabránilo ďalšiemu krviprelievaniu po mesiacoch niekedy násilných protestov, ktoré prispeli k zosadeniu Thaksinovej sestry, premiérky Jinglak Šinavatrovej.

Armáda po prevzatí moci zaviedla prísne obmedzenia slobody prejavu a zhromažďovania s odvolaním sa na potrebu zachovať národnú bezpečnosť. Zrušila tiež platnosť ústavy a ustanovila komisiu na prípravu novej.

Minulý týždeň thajská vláda oznámila, že stanné právo vyhlásené armádou niekoľko dní pred prevratom nebude v dohľadnej budúcnosti zrušené napriek prísľubu, že ho odvolajú v niektorých provinciách s cieľom podporiť prevratom zasiahnuté odvetvie cestovného ruchu.

Thajsko upadlo do politickej krízy pred takmer desiatimi rokmi po zvrhnutí Thaksina, niekdajšieho telekomunikačného magnáta, ktorý rozhneval vplyvné vrstvy populistickou politikou, ktorá mu získala hlasy v poľnohospodárskom srdci krajiny. Thajsko je odvtedy rozdelené medzi jeho stúpencov a odporcov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štúdia realizovateľnosti rýchlocesty R7 po Lučenec vyjde 235.348 eur
<< predchádzajúci článok
Bratislavčanka Krnáčová je už primátorkou Prahy, požiada o ochranku